Öğretmen Diyarı

Türkiye\'de Ne Kadar Öğretmene İhtiyaç Var?

Bakanlık Okul Kurum Müdürlüklerinin Veri Girişi Yapma Tarihlerini 30 Eylül- 13 Ekim 2013, ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin Veri Girişi KontrolTarihlerini 7-9 Ekim 2013, il Milli Eğitim Müdürlüklerinin Veri Girişi KontrolTarihlerini 10-25 Ekim 2013 ve SisteminKontrol ve Onaylama Tarihlerini 28 Ekim- 15 Kasım 2013 mesai bitimine kadar olması gerektiğini ilgili mercilere iletmişti.  

Norm kadrdo güncelleme çalışmaları 3gün önce başladı ve 15 Kasım 2013'te son bulacak. Norm kadrolargüncellemeleri bittikten sonra MEB'in verileri 1 hafta içinde kamuoyu ile paylaşması bekleniyor. En songüncelleme Mayıs-2013'te kamuoyu ile paylaşılmıştı. 4 Ay önce Türkiye Genelinde 152.865 öğretmen açığı bulunuyordu. Bu süreçte yapılan 40 Bin atama ve yaz döneminde öğretmenlerin emekli olmaları dikkate alındığında Kasımayında duyurulacak norm açıkları listesinde Türkiye geneli 130 Binden aşağı bir sayı olmayacağını tahmin ediyoruz.


Öte yandan son açıklanan 152 Bin norm açığı bazı sendikalar tarafından yalanlanmıştı. Şöyle ki, norm açıklarını MEB kendi kafasına göre belirliyor, AB standartları göz önünde bulundurulmuyor, açıklaması yapılmış. Bir Sendika asıl ihtiyacın 245 Bin olduğunu iddia etmişti. Bununla birlikte binlerce ücretli öğretmen ile norm açığının normalden az gösterildiği de iddialar arasında yer aldı. Milli Eğitim Bakanlığı branş bazında Türkiye genelinde kaç bin öğretmen olduğunu açıklamalıdır.


 Milli Eğitim Bakanlığı ve Sendika söylemleri dikkate alındığında ortalama 200 Bin norm açığı olduğunu düşünüyoruz. Bu açık 30-40 Bin atama ile kapanacak gibi değil. MEB'de yaklaşık 800 Bin öğretmen görev yapıyor ve yıllık yaklaşık 20 Bin öğretmen emeklilik, ölüm gibi nedenlerden dolayı bakanlıktan ayrılıyor.


Kasım ayında yayınlanacak olan listeyi sabırsızlıkla bekliyoruz. Liste yayınlandıktan sonra branş branş değerlendirme yapacağız.

okulsoru.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim