Öğretmen Diyarı

Türkiye’de Meslek Yüksekokulu Algısı!

Toplumda Meslek Yüksekokullarına yönelik olan yanlış algının kaynağı anketle ölçüldü. İşte Türkiye’de Meslek Yüksekokulu Algısı...

Şişli Meslek Yüksekokulu daha önce yapılmamış bir çalışmaya imza atarak içinde bulunduğu eğitim segmentinde kapsamlı bir araştırma gerçekleştirdi.


Meslek yüksekokulları, kuruluş itibari ile hızlı bir biçimde değişen ve gelişen ekonomik sistemin önemli bir parçası olan nitelikli ara elaman yetiştirme sorununu çözmeyi amaçlayan eğitim kurumlarıdır.


Şişli Meslek Yüksekokulu, bu bağlamda alanında bir ilki gerçekleştirerek toplum tarafından meslek yüksekokullarının nasıl algılandığını araştırdı. Şişli MYO Türkiye’de Meslek Yüksekokulu Algısı ile ilgili 4-5 Haziran’da da ulusal bir sempozyum gerçekleştirecek.


Önceki yıllara ait toplumun meslek yüksekokullarını nasıl algıladığına dair herhangi bir bilgi bulunmadığından, 2015 yılından itibaren bu araştırmayı değişen ihtiyaçlar doğrultusunda her yıl gerçekleştirerek Meslek Yüksekokulu Algı Endeksini oluşturmayı da amaçlıyor.


İŞTE TOPLUMUN MESLEK YÜKSEK OKULU ALGISI!


myoAlgıp2-2Meslek Yüksekokulların başarı düzeyi toplum tarafından işe yerleşip yerleşememe olarak algılanmaktadır. Meslek yüksekokullarının kuruluş amacına uygun olarak meslek yüksekokulunu kazanmış her bireyi bir meslek sahibi olarak mezun etmektedir. Ekonomik sistemin meslek yüksekokulu mezunu gençlere istihdamı yeterli bir şekilde sunamamasından dolayı toplum meslek yüksekokulunu kazanmış bir öğrenciyi başarılı olarak nitelendirmemektedir.


Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre meslek yüksekokulu kazanmış bir öğrenciyi başarılı bulmayanların oranı % 50 iken meslek yüksekokullarının meslek liselerinden herhangi bir farkının olmadığını düşünenlerin oranı % 58’dir.


Ankete katılanların % 64’ü meslek yüksekokullarının meslek sahibi yapan bir okul olarak anılması yerine iki yıllık üniversite tanımının daha çok kullanması gerektiğini ifade etmişlerdir.


SINAVSIZ GEÇİŞ SİSTEMİ ÖĞRENCİ KALİTESİNİ ETKİLİYOR


MYO’lar iki farklı sistemle öğrenci kabul etmektedir. Bunlardan biride 2002 yılında mesleki ve teknik eğitim lisesi mezunlarına 4702 sayılı yasa ile tanınan sınavsız geçiş hakkıdır. Lisede düşük olan öğrenci kalitesi, sınavsız geçiş sistemi ile meslek yüksekokullarına aktarılmaktadır. Aynı eleştiriyi de lisede görev yapan öğretmenler ortaöğretim için yapmaktadır. Nisan 2015’te yapılan araştırmaya katılanların % 52’si sınavsız geçiş sistemini doğru bir sistem olarak kabul etmeyerek eğitim kalitesini düşürdüğünü söylemektedir. Ankete katılanların % 42’si sınava giren yakınlarına meslek yüksekokulunu tercih etmeleri için herhangi bir yönlendirme yapmayı düşünmediğini ifade etmiştir.


MESLEK YÜKSEKOKULLARI İSTİHDAM KONUSUNDA DESTEKLENMELİ


Lisans mezunu gençlerin istihdam problemi yaşadığı bir ekonomik sistemde, meslek yüksekokulu mezunu gençlerin istihdam edilebilmesi için devletin bazı konularda (vergi, sosyal güvence ) vb. özel sektöre destek vermesi gerekmektedir.


Araştırmada dikkat çeken bir diğer nokta meslek yüksekokullarının içinde bulunduğumuz ekonomik sistemde bir karşılığının (istihdamın) olmadığını düşünenlerin oranının % 64 olmasıdır.


Ekonomik sistemde karşılığının olmadığını düşünenlerin % 26’sı MYO’ların şuana kadar toplumda etkinliğini kanıtlamadığını ifade etmişlerdir.


ARAŞTIRMA KÜNYESİ


Kâğıt Kalem ile Yüz yüze Görüşmeler (PAPI) yöntemiyle gerçekleştirilen bu araştırma, çocuğu meslek lisesinde okuyan, üniversiteye hazırlanan, lise son sınıf öğrencileri ve mezunlarının velileri ile İstanbul İline bağlı 39 ilçede toplamda 1203 kişi ile gerçekleştirildi. Örneklem seçiminde TUİK nüfus dağılımına paralel bir örneklem planlaması yapıldı. Projenin saha çalışması 15 Mart- 20 Nisan 2015 arasında gerçekleştirildi.


 

sozcu.com.tr

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim