Öğretmen Diyarı

Türkiye'de En Mağdur Edilen Tarih Öğretmenlerinin Hak Mücadelesi

 

Asıl mesele ise bu toplum malesef tarih öğretmenlerine ve tarihine ne yazık ki sırtını dönmüş bir vaziyette. Siz çok iyi doktorlar, mühendisler yetiştirebilirsiniz, fakat toplumunu tanımayan bu insanlar ona hizmet etmekte hep eksik kalacaklardır. Toplumu tanımanın en iyi yolu ise başta sosyal bilimler olmak üzere tarih biliminden geçmektedir. 

Liselerde inkılap tarihi dersi kaldırılarak gerçeklerden kaçamazsınız, şayet yanlış varsa o yanlış düzeltilir toplum doğrusunu öğrenir, yasaklarla nereye kadar? Biz tarih öğretmenleri olarak bu yanlışları düzeltme adına sonuna kadar varız. Büyük Türk Devleti zengin Türk Tarihi adına bize bu fırsatı sunmalıdır. Sorunlarımızı dile getirecek olursak,

2008 yılında 12. sınıflarda okutulmak üzere çağdaş türk ve dünya tarihi ismiyle bir ders müfredata eklenmiştir. Ancak dersi sadece liselerin sosyal bilimler bölümü öğrencilerinin alması büyük bir eksikliktir. Yakın tarihimize dair bilgilerden mahrum bırakılan genç kuşaklar kronik bir tarih algısının ve günümüzdeki olayları algılamasının güçlüğü önümüzde durmaktadır. Tarih müfredatının yakın tarih konularını içermesi ayrıca bu müfretdatın tüm lise öğrencilerine sunulması gereklidir. Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi dersi liselerde zorunlu hale getirlmeli ve programda belirtildiği gibi 4 saat verilmelidir. 

İslam tarihi dersi büyük bir yanılgıya düşülerek din kültürü öğretmenlerine bırakılmıştır, halbuki adı üzerinde İslam tarihi bu ders talim terbiye öğretmen atama esasları çizelgesinde tarih öğretmenliği branşı içerisinde yer almakta fakat derse tarih öğretmenleri girememektedirler, bu yanlışın düzeltilmesi bütün tarih öğretmeni adaylarınca talep edilmektedir din kültürü adaylarına karşı pozitif ayrımcılık söz konusudur. Bizlerde İSLAM TARİHİ dersinin üniversitelerde 2 yıl eğitimini aldık, eksiğimiz ne olabilir ki??

İslam Tarihi dersi müfredatta tarih öğretmenleri tarafından verilir denilmekte ama uygulamada dikapçılara veriliyor, çok büyük kul hakkı ama derdimizi kimseye anlatamıyoruz.

Aynı şekilde osmanlıca dersleride edebiyat öğretmenlerine verilmiştir.Osmanlıca dersi tarih bölümlerinde üniversitelerde okutulur, bu dersler osmanlı paleografyası, osmanlı tarih metinleri, osmanlı diplomatikası ve osmanlı hukuk metinleri vs. edebiyatta ise sadece paleografya okutulur, şimdi sormak gerekir bu dersi vermek tarihçilerin hakkı değil midir? Ve şimdi de bu dersle hiçbir alakası olmayan Din Kültürüne Osmanlıca dersi verilmiştir! Bu ayrımcılık, pozitif ayrımcılık, bir branşı kayırma değil midir? Sayın yetkililer Tarih Öğretmenliği adalet bekliyor lütfen bu yanlışı düzeltin.
   622 yıl hüküm süren Osmanlı İmparatorluğunu 2 saatte nasıl anlatabiliriz, koskoca medeniyeti 2 saatte anlatmak çok büyük eksiklilerle kalacaktır. Osmanlı tarihi dersi 4 saat anlatılmalı ve osmanlıca dersi bu dersin içerisine katılmalı....
     Sonuç olarak tarih öğretmeni adayları da bu ülkenin gençlerinden oluşuyor, 30000 tarih öğretmeni adayı kpss de yüksek puanlarla boşta kalıyor, artık hak hakkaniyete göre tarih öğretmenleri atama bekliyor, 80-85 puanla öğretmen olamıyoruz bu durum içimizi yakıyor. 50 60 gibi puanlarla öğretmen olunan bir ülkede salak, geri zekalı çalışsaydın atansaydın gibi sözlerle karşılaşıyoruz, lütfen bizi anlayın yaramıza merhem olun.
Biz sorunlarımızı ve çarelerimizi sunduk artık top siz büyüklerimizde bizi anlayışla karşılayacağınızı ümit ediyoruz, şimdiden teşekkürlerimizi sunarız.

Tarih; okuyana, kendi gözünün görme derecesine göre, yol gösteren bir kılavuzdur. J.J.Rousse

 

KAMPANYA LİNKİ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Atanamayan anne 2 yıl önce

Yıllardır mağdur olan tarih Öğretmenleri bu yıl 85 puanla kapatan bölüm olarak zirveye yerleşti Şubatta adil alım olmasını dileyerek bunun gözönüne alınmasını istiyoruz