Öğretmen Diyarı

Türkiye'de En Mağdur Edilen Öğretmenlik Branşı Tarih Öğretmenlerinin Hak Mücadelesi

Geleceğin dünyasında yerini almak isteyen bir toplum olma aşamasında olduğumuz süreçte tüm Türk toplumunun belli bir tarih kültürüne şuuruna sahip olması gerekir, bunun yolu tarih ve tarih eğitiminden geçmektedir. Büyük Türk Devleti,  zengin Türk Tarihi adına bize bu fırsatı sunmalıdır. Ülkemizde tarih eğitimi ve tarih öğretmenliği atama sorunu  artık bir drama dönüşmeye başlamıştır.

2008 yılında 12. sınıflarda okutulmak üzere çağdaş türk ve dünya tarihi dersi müfredata eklenmiştir. Ancak dersi sadece liselerin sosyal bilimler bölümü öğrencilerinin alması büyük bir eksikliktir. Yakın tarihimize dair bilgilerden mahrum bırakılan genç kuşaklar kronik bir tarih algısının ve günümüzdeki olaylarını algılamasının güçlüğü önümüzde durmaktadır.

Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi dersi liselerde zorunlu hale getirilmeli ve programda belirtildiği gibi 4 saat verilmelidir. 

Liselerde okutulmakta olan İslam Tarihi dersi Talim Terbiye kurulu kararına rağmen Tarih Öğretmenleri tarafından okutulması gerekirken büyük bir yanılgıya düşen okul müdürleri dersleri din kültürü öğretmenlerine vermekte ve bu şekilde bize ait normlar din kültürüne aktarılmaktadır.

Üniversitelerde Osmanlıca dersi layıkıyla tarih öğrencileri tarafından öğrenilmektedir ve bu ders Tarih öğretmenlerine verilmelidir. Edebiyat ve ilahiyat bölümlerinde en fazla1 veya 2 yıl okutulan bu dersi tarih öğrencileri 3 ve 4 yıl öğrenimini almaktadır, dolaysıyla dersin hak ve hakkaniyete uygun olarak Tarih Öğretmenlerine verilmesi gerekir.

   622 yıl hüküm süren Osmanlı İmparatorluğunu 2 saatte nasıl anlatabiliriz, koskoca medeniyeti 2 saatte anlatmak çok büyük eksiklilerle kalacaktır. Osmanlı tarihi dersi 4 saat anlatılmalı ve osmanlıca dersi bu dersin içerisine katılmalı....
     Sonuç olarak yaklaşık 30,000 tarih öğretmeni adil atama bekliyor, kpss de en başarılı branş olan tarih öğretmenlerine hak ve hakkaniyete uygun atama yapılmalıdır 50-60 ve 70 li puanlarla öğretmen olunan ülkemizde tarih öğretmenleri 80 üstü puanlarla kaderine terk edilmiştir. Ne olur bizim bu sorunlarımıza kayıtsız kalmayın. 

Tarih; okuyana, kendi gözünün görme derecesine göre, yol gösteren bir kılavuzdur. J.J.Rousse

ANKETE OY KULLANMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol