Öğretmen Diyarı

\'Türkiye\'de Derslik Açığı Var, Yurt dışında Okul Açılıyor\'

Sınıf mevcutlarını düzenlemek ve en çok 30 öğrenci şekline getirmek için 200 bin tane dersliğe ihtiyaç olduğunu söyleyen Cihan Sen Konfederasyonu Genel Başkanı Naci Haliloğlu, 4+4+4 sistemi ile de buna 28 bin adet daha derslik eklenmesi gerektiğini söyledi. Yurt içinde böyle bir açık varken ve sınıf mevcudiyetleri son derece fazla iken yurt dışında okul açmanın gerçeklerle bağdaşmadığının altını çizdi. Siyasilere de vurgu yağan Haliloğlu, yurt içinde okullarda bir takım çaresizlikler olduğunu, yurt dışında da Türk bayrağını başarı ile dalgalandıran okullar olduğunu ve bu okulların kapatılmasını eleştiren Cihan Sen Genel Başkanı Naci Haliloğlu, "Bu okulların kapatılarak MEB'e bağlı okullar açılması son derece anlamsız" dedi.


Üstelik MEB'nın derslik problemlerini çözmek adına ne yatırım ne de bütçe konusunda herhangi bir girişimde olmadıklarını söyleyen Cihan Sen Genel Başkanı Naci Haliloğlu, Milli Eğitim Bakanlığı'na verilen bütçenin %79'unun personel giderleri, %9 hizmet ve mal alımlarına %3'ünün de öğrenci ailelerine verileceğini belirten Haliloğlu, bu payda yalnızca %9 gibi bir rakam sermaye ya da yatırım giderleri için belirlendiğini bunun da derslik açığı probleminde bir çözüm oluşturmayacağını söyledi.


MEB'nın en kısa sürede derslik açığının kapatılması adına bütçede daha çok pay ayırması gerektiğini söyleyen Sendika Genel Başkanı Naci Haliloğlu, ayrıca yurt dışında var olan okulların değerlendirilmesi gerektiğini de vurguladı.

 

Kaynak: sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim