Öğretmen Diyarı

Türkiye-Rusya krizi anaokulu ve ilkokula sıçradı

Türkiye ile Rusya arasındaki uçak düşürme krizi Rusya’daki Türk-Rus ailelere nasıl yansıyor ?
Rusya ile Türkiye arasındaki uçak krizinin Rusya’daki Türk-Rus ailelere yansıdığı Rus gazetede yer aldı. Moskovski Komsomolets gazetesinde, bir Türk-Rus ailesinin çocuklarının okulda rencide edici sözlere maruz kaldığını haberleştirdi.
 
“turkrus.com” adlı sitenin Moskovski Komsomolets gazetesinden aktardığı habere göre; Moskova’da annesi Rus, babası Türk olan bir çocuk okulda diğer öğrenciler tarafından dışlandı. İlkokul ikinci sınıf öğrencisi olan çocuk, öğretmenin derste Moskova-Ankara krizine değinmesi üzerine diğer öğrencilerin tepkisine maruz kaldı. Tüm arkadaşlarının yanından uzaklaştığı ve aynı sırada oturmak istemediği çocuğun psikolojisinin bozulduğu ve sürekli ağladığı belirtildi.
 
ANAOKULUNDA DOMATES KRİZİ
 
Gazete, aynı ailenin anaokuluna giden küçük çocuğunun başından geçen üzücü olayı da aktardı. Doğum günü olan çocuğun annesinin kutlama için getirdiği yiyecekler arasında domates dolmasını gören diğer çocuklar, “Bunlar Türk domatesi mi? Yersek zehirlenmez miyiz?” diye sormaya başladı.
 
İki çocuğu da rencide edilen anne, “Ben Moskova’nın yerlisiyim. Eşim de dürüst, efendi bir çalışan. Şimdi biz ne yapalım, Türkiye’ye mi göç edelim? Neden beni, Rus bir kadını Rusya’nın düşmanı yapıyorlar?” şeklinde duygularını dile getirdi.
 
“HENÜZ GEÇ DEĞİLKEN, FRENE BASMA ZAMANI”
 
Yevgeni Yamburg adlı öğretmenin imzasını taşıyan yazıda, “Tüm savaşlar ve çatışmalar er ya da geç bitiyor, ilişkiler yeniden kuruluyor. Küçüklükten itibaren karşılıklı şüphecilik zehriyle zehirlenen kuşaklar, yapıcı diyalog kuramaz hale geliyor. Trafiği altüst ederek okullara giren ideolojik araç, etrafa zehirli egzoz gazını salıyor. Henüz geç değilken, frene basma zamanı” denildi.
 

Kaynak: guncelegitim.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol