Öğretmen Diyarı

Türkiye'nin ilk engelsiz meslek lisesi seneye açılıyor
TOKİ Başkanı Ergün Turan, AA muhabirine, engelli bireylerin sosyal yaşama kazandırılması amacıyla başlattıkları projeye ilişkin bilgi verdi.

Serebral Palsili çocukların lise eğitimini tamamlaması ve iş imkanı bulması için dünyanın ilk engelsiz meslek lisesini inşa ettiklerini belirten Turan, "Projemizle ortaokul çağını dolduran Serebral Palsili çocuklarımızın mevcut sistem içinde öğrenimlerine devam etmeleri sağlanacak. Okulumuzun fiziksel özellikleri de öğrencilere uygun olarak inşa ediliyor. Okulumuzda engelsiz meslek lisesi kaynaştırma bölümü, iş okulu bölümü, iş-uğraş bölümü ve yaşayarak öğrenme ve eğitim merkezi olacak." diye konuştu.

- Eğitimde engeller aşıldı

Turan, Engelsiz Meslek Lisesi ile eğitimde her engeli aşacaklarını ifade ederek, "Lise seviyesinde eğitim verecek okulda kaynaştırma eğitim uygulanacak. Okulumuzda engeli olmayan öğrenciler ve Serebral Palsili öğrenciler birlikte eğitim alacak. Böylelikle eğitimde engeller kalkacak." dedi.

Serebral Palsili Çocuklar Derneği (SERÇEV) için özel olarak inşaatına başlanan okulun 12 bin metrekare alanda inşa edildiğini açıklayan Turan, şu bilgileri verdi:

"Bu özel okul Serebral Palsili çocuklarımızın eğitimine ve gelişmesine katkı sunacak. Okulumuzda yüzde 85 fiziki gerçekleşme sağlandı, bir dahaki eğitim-öğretim yılında okulumuz faaliyete başlayacak. Projemizin içerisinde, iş teknik ve seslendirme atölyeleri, müzik ve resim odaları, kütüphane, yaşam merkezleri ve etüt odaları bulunuyor."

- "Eğitim kurumlarımıza özel önem veriyoruz"

Turan, TOKİ'nin yürüttüğü diğer okul inşaatları hakkında da bilgi verdi.

Genç nesillere, kaliteli eğitim imkanı sunmak için büyük bir çaba verildiğini vurgulayan Turan, şunları söyledi:

"Milli Eğitim Bakanlığımız ile üniversitelerimizin, önemli bir paydaşı olarak hizmet sunuyoruz. Konut üretimlerimizle eş zamanlı olarak, ülkemizin ihtiyaç duyduğu sosyal hizmet yapılarına dair üretimlerde, eğitim kurumlarımıza özel önem veriyoruz. Okullarımızın 'sağlam ve güvenli' yapılar olarak evlatlarımızı kucaklaması, en temel hareket noktamız. Deprem riski yüksek ülkemizde, tüm TOKİ yapıları gibi, çocuklarımızın öğrenim gördüğü bilgi yuvalarını da son teknoloji üretim teknik ve malzemeler ile hayata geçiriyoruz."

- Bin 18 okul, 22 bin 701 derslik

Toplu konut bölgelerine inşa ettiği okulların yanı sıra TOKİ, 2003 yılından bu yana devam eden "Eğitime Yüzde 100 Destek" kampanyası kapsamında, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) iş birliğiyle anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise binaları inşa ederek hizmete sunuyor.

TOKİ, yurt genelinde tamamlanan ve yapımı devam eden projeler ile bin 18 okul, 22 bin 701 derslik, 18 üniversite, 42 kütüphane ve 991 spor salonu rakamına ulaştı.

Anadolu Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim