Öğretmen Diyarı

Türkiye'den Kazakistan'a eğitim desteği
Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) Astana Koordinatörü Ali İhsan Çağlar, Kazakistan'da gerçekleştirilen Worldskills Kazakistan 2016 mesleki beceri ve teknik yarışmasını kazananları ödüllendirme töreninde, 45 öğrenci ile onları yarışmaya hazırlayan 15 öğretmene, Türkiye'deki okullarda eğitim programına katılma hakkı veren sertifikaları takdim etti.

Çağlar, Muhabire yaptığı açıklamada, Kazak eğitiminin önemli partner kuruluşu olan TİKA'nın yetenekli Kazak öğrencileri ve öğretmenlerini Türkiye'ye göndereceğini belirterek "Toplam 60 kişi Türkiye'ye bir haftalık eğitim programına gidecek. Kazakistan'a milli eğitimin farklı alanlarında destek vermeye devam edeceğiz." dedi.

Kazakistan Milli Eğitim Bakanlığıyla TİKA arasında imzalanan mesleki ve teknik eğitim anlaşması çerçevesinde bugüne kadar 400'den fazla Kazak öğretmenin Türkiye'deki eğitim projelerine katıldığını hatırlatan Çağlar, Türkiye'den de 120'den fazla eğitimcinin Kazakistan'ın büyük kentlerinde meslektaşları ve gençlerle tecrübe paylaşımında bulunduğunu aktardı.

Çağlar, Eylül sonunda Türkiye'den 13 kişilik bir eğitimci heyetin beklendiğine işaret ederek şunları söyledi:

"Bunlar, Astana, Almatı, Şımkent ve Türkistan şehirlerinde eğitim kurumlarını ziyaret ederek daha önceden gerçekleştirdikleri faaliyetlerin amacına ulaşıp ulaşmadığını görecekler, hem de Kazak öğrencileriyle ve meslektaşlarıyla tecrübe paylaşımı eğitimlerine devam edecekler."


kaynak. Haberler.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim