Öğretmen Diyarı

TÜRKİYE BAŞBAKANIN DEDİĞİ GİBİ YAPARSA; EĞİTİM KALİTESİNDE UNICEF LİSTESİNDE BİRİNCİ OLUR MU?
Ülkemiz UNICEF’in çocukların refah koşullarına yönelik geçen hafta açıklanan raporunda 41 ülke arasında 36. Sırada geldi, eğitim kalitesi kategorisinde ise sonuncu olduk. Diğer taraftan geçen hafta Başbakan Binali Yıldırım; eğitimin Türkiye’nin her zaman en önemli konularından biri olduğunu söyleyerek şunları ifade etti: ”Birçok konu gündemden düşer, eğitim düşmez. Bakın, birçok eser kazandırdık ülkemize. Ama unutmayalım; bütün eserler, köprüler, havalimanları, hastaneler, yollar, tüneller… Bunların ömrü var. Bunların ömrü bilemediniz 50 yıl, 100 yıl. Taşa toprağa yaptığınız yatırımın ömrü sınırlıdır; ama insana yapılan yatırımın ömrü nesilden nesile sonsuza kadar devam eder. Bu ülkenin geleceği için en önemli atılımın eğitim öğretim alanında yapılması gerektiğini gördük ve buna göre hareket ediyoruz.”

Eğitim Asla Gündemden Düşmemelidir

Başbakanın bu konuşmayı yapmasının ardından geldi UNICEF’in bu sonuçları. Demek ki sadece nicel yükselmeler yeterli değil. Niteliği arttırma çalışmalarına da ülkece yoğunlaşmalıyız. Ne demek ya 41 ülke arasında eğitim kalitesi kategorisinde sonuncu olmak. Demek ki nitelikli bir eğitim veremiyoruz. 12 yıllık eğitim daha bir istikrarlı uygulanmalı, derslik sayıları arttırılmalı, kitaplar ücretsiz dağıtılıyor ama kalitesi artırılmalı, eğitimin teknolojisine yatırım yapılması güzel ama fen ve teknoloji liselerinin sayısı arttırılıp, fen liselerinin sayısı azaltılarak niteliği arttırılmalıdır.

Türkiye’nin Eğitim Niteliğini Arttırma Projesi (TENAP) Başlatılmalıdır

TENAP, yani Türkiye’nin Eğitim Niteliğini Arttırma Projesi acilen başlatılıp adeta bir seferberlik gibi uygulanmalıdır. Ülkemizin eğitim niteliğini arttırmak adına gerekli tüm adımlar bir an önce atılmalıdır. Mesele üniversite ve lise sayısını arttırmak değil; niteliği arttırmaktır, kaliteyi ön plana çıkarmaktır, eğitim sisteminde liyakati, aklı ve bilimi esas almaktır. Bakın ülkemizde 184 üniversite ve 7 milyon yükseköğretim gören öğrencimiz var; ama eğitim kalitesinde sonuncu sıradayız.

Eğitim Tüm Kalkınmaların Hareket Ettiricisidir

Başbakanın dediği gibi eğitimi asla gündemden düşürmemeliyiz. Çünkü eğitim diğer kalkınmaların da hareket ettiricisi ve anahtarıdır. Ülkemizin başka sorunlarla kaybedecek vakti yoktur. Yer gök eğitim olmak zorundadır. Özgürlük, eşitlik, adalet ve demokrasi sorunu da yine gelip eğitim konusuna dayanmaktadır. MEB projemiz olan TENAP’ı ülkemizin eğitim kalitesinin artması adına acilen uygulamalıdır. TENAP bağlamında ülkemizin eğitim felsefesi, öğretmen yetiştirme politikalarımız, eğitim tarihimiz, üniversitelerimiz, eğitim yönetimimiz, eğitimde etik ve liderlik gibi eğitimle ilgili her ne var ise gözden geçirilmelidir. TENAP sonucu elde edilen veriler Cumhurbaşkanı’nın kabine değişiminden sonra, 6 aylık hedefler açıklayarak insanlarımızın hayatlarına dokunabilecek hızlı bir çalışma içine gireceğiz dediği hedeflerle birleştirilmelidir. Ve bu bağlamda eğitimde yapılacaklar somut, net, akla, bilime, liyakate dayalı olarak, hükümetler-siyasi partiler- sendikalar üstü bir devlet eğitim politikası olarak uygulamaya konmalıdır. Tabi tüm bunları uygulayacak; yani ülkenin eğitimini daha kaliteli hale getirecekler eğitime inanmış, adanmış, tutkulu, kaliteli Milli Eğitim Bakanı ve kaliteli MEB bürokratlarıdır, bir sistemin kendine yön verenler kadar kaliteli olduğunu düşündüğümüzde…

Şahin Aybek

Kaynak: Eğitimajansı.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim