Öğretmen Diyarı

Türkçe net ortalaması dibe vurdu

ÖSYM’nin, sonuçlarını 4 günde açıkladığı YGS'de Türkçe testinde bir soruyu iptal etmesinin ardından bu testteki net ortalamaları daha da düştü.


Uzmanların yorumuna göre ÖSYM’nin açıkladığı Türkçe testinde iptal edilen bir soruyu tüm adayların doğru yaptığı kabul edildiği için açıklanan 15.8 net ortalaması da 1 net gerilemiş oluyor. Yani Türkçe testinde Türkiye ortalaması 14.8’e iniyor. Türkçe’de başarı ortalamasının bir yılda bu kadar düşmesi akıllara “Sorular standartlara uygun değil mi” sorusunu getirdi.

Test tekniğine uygun sorular değil

Salim Ünsal (Kültür Dershaneleri Rehberlik Koordinatörü): Bu yılki Türkçe testi için açıklanan 15.8 net ortalaması, iptal edilen sorunun doğru kabul edilmesiyle ortaya çıkan ortalama. Eğer soru iptal edilmemiş olsaydı ve zor bir soru olacağından daha az öğrenci cevap vereceği için net ortalaması belki de 14.8’e ya da 15’e düşecekti. Türkçe’den bu yılki YGS’de zaten bir başarı gerilemesi yaşadık. Çünkü geçen yıl Türkçe testinde net ortalaması yaklaşık 19 idi. Geçmiş yıllarda da 17-18’in altına düşmüyordu. Şimdi iptal edilen soruyla birlikte aslında ortalama gerilemesinin daha derin olduğu ortaya çıkıyor. Bu da teamüllere uygun sınav hazırlanıp hazırlanmadığı konusunda tereddütler yaratıyor çünkü bir yılda ortalamanın bu kadar düşmesi beklenemez. Bu tip standartlara uygun olmayan sorular, test tekniğine de uymuyor.

Türkçe testi anlamsız geldi

Cihan Yeşilyurt (Fen Bilimleri Dershanesi Rehberlik Koordinatörü): Türkçe’deki net ortalamaları 1 soru daha düştü. Tüm adaylarda Türkçe soru çözüm ortalaması geçen sene 18.7 iken, bu yıl 15.8 olarak açıklandı. Ama iptal edilen soruyu doğru kabul ettikleri için aslında bu durumda Türkçe net ortalaması 14.8 oluyor. Lise son sınıf seviyesinde ise geçen yıl 19 olan ortalama bu yıl 15.8 olarak ilan edildi. İptal edilen soruyla birlikte bu ortalama da 14.8 oluyor. Bu durum öğrenilerin soruları anlamadığını ve cevaplamakta zorluk çektiğini gösteriyor. Sadece Türkçe değil Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testleri de çok zor geldi öğrencilere. Türkçe ise anlamsız geldi. Öğrenciler düşünüp, düşünüp yapamadıklarını söylüyor.

1 soruya 1 dakika kuralı gözden geçirilmeli

Burak Kılanç (Üniversite Tercih Merkezi Direktörü): İptal edilen soru, ÖSYM sitesinde açıklanan net ortalamalarının Türkçe’de bir net daha az olması gerektiğini gösteriyor. Bu da Türkçe’de yeni soru tiplerinin adayları çok zorladığının açık bir göstergesi. Görünen şu ki, ÖSYM’nin yapması gereken YGS’de ‘1 soruya 1 dakika’ kuralını gözden geçirmek. Yani eğer Türkçe soruları bu seneki gibi çok uzun olacaksa, bu durumda her soruya bir dakikadan daha fazla vermek, adaylardaki bilgi birikimini ölçmek adına daha doğru.

4 yıldır değişikliğin sinyalleri veriliyordu

Nazik Kösegil (Uğur Hazırlık Rehberlik Koordinatörü): Türkçe testleriyle ilgili 4 yıldan bu yana soru formatında değişikliğin sinyalleri veriliyordu. Her yıl biraz daha zorlaşmasının ya da öğrencilere öyle gelmesinin nedeni üniversite adaylarının kitap okuma alışkanlıklarının az olması. Türkçe’yi ezber bir dersmiş gibi kabul edip ona göre çalıştıklarının ve öğrencilerin anlama-yorumlama gücünün zayıflığının göstergesi. ÖSYM’nin hatası çocukların nasıl yetiştiğini dikkate almamak. Bu soru tiplerine daha yavaş bir geçiş yapması gerekiyor, oysa hızla geçti. Öğrencilerin anlama ve yorumlama kabiliyetinin artması önemli ama buna göre eğitim almaları gerekiyor. Lise eğitimi ile ÖSYS sorularının birbiriyle senkronize gitmesi lazım.

 

\"Hürriyet\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim