Öğretmen Diyarı

Türkçe, 3 okulda ikinci dil olacak

 Kazım DOĞAN / WİESBADEN_ Hürriyet

Hessen’de Türkçenin ikinci yabancı dil olması için yeni bir girişim başlatılıyor. Hessen Eğitim Bakanlığı, Türkçenin ikinci dil olarak okutulacağı üç yeni okul belirleyecek.

 

Hessen ve Rheinland Pfalz eyaletlerinde çalışan Türkçe öğretmenlerin düzenlediği 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlamasında konuşan Almanya Türk Öğretmen Dernekleri Federasyonu Başkanı Yücel Tuna, anadil derslerinin format değiştirmeye başladığını söyledi. 

 

Hessen Eğitim Bakanlığı’nın Türkçe’nin ikinci yabancı dil olarak için üç yeni okul belirleyeceğini kaydeden Tuna, “Geçmişte yapılan yanlış okul seçimleri, velilerin farklı tercihi Türkçe anadil derslerini işlevsiz hale getirmişti. Yeni dönemde bizlere çok büyük görevler düşüyor. Türkçe’nin önemini herkese anlatmalıyız” diye konuştu. 

 

Hessen Türkçe Öğretmen Derneği Başkanı Zeynel Fırat, derslerin öğleden sonraya alınıp not ve devam mecburiyetinin kaldırılması, karşısına önemli seçmeli derslerinin konması, öğretmenlerin atamaması gibi faktörlerin, üniversitelerin ilgili bölümlerinin kapatılmasının anadili derslerini yok olma noktasına getirdiğini söyledi. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim