Öğretmen Diyarı

Türban serbestisinde şok çelişki!

MEMURLAR - MEB,hazırladığı okullarda baş örtüsü serbestliğini resmi gazetede yayınlattıktan sonra serbestlik bu hafta resmi olarak kullanılıyor olacak. Ancak önce çıkarılan veli referandum şartı ile karar çelişiyor. Bazı okullarda veliler referandum ile bu serbestliği okulun dışında tutma haklarını gündeme getirecekleri konuşuluyor.

 

27.11.2012 tarih ve 28480 sayılı “Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik”te değişiklikler yapıldı.

Buna göre 3. madde 6. bent kaldırılarak türban serbestiyeti sadece İmam-Hatip ve türevi okullara tanınan bir hak olmaktan çıktı.

4. maddesinin birinci fıkrasının (d) ve (c) bentleri değiştirilerek kıyafet sınırlamaları arasından “baş açık olacak” ibaresi kaldırıldı. “Okul öncesi eğitim kurumlarında ve ilkokullarda, okul içinde baş açık bulunur.” ibaresi bentlere ilave edilerek dolaylı yoldan orta eğimde (ortaokul ve lisede-10 yaş sonrası) türban serbestiyesi sağlandı.

 

Bahsi geçen 3. ve 4.maddelerin başında aynen şöyle yazıyor:

 

“Madde 3:

(1) 4. maddede (türban için değişen madde-CÜ) yer alan sınırlamalar dışında okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde kılık ve kıyafet serbesttir.

(2) ( Değişik fıkra:25/07/2013 tarihli ve 28718 sayılı R. G. ) Öğrenciler, okul, sınıf ve şubelerde tek tip kıyafet giymeye zorlanamaz. Ancak, okul yönetimi ve okul-aile birliğinin koordinatörlüğünde, 4 üncü maddede yer alan sınırlamalara aykırı olmamak kaydıyla, velilerin yüzde ellisinden fazlasının muvafakati alınarak ilgili eğitim-öğretim yılı için okul kıyafeti veya kıyafetleri belirlenebilir. Bu fıkranın uygulanmasına dair usûl ve esaslar Millî Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan yönerge ile belirlenir.” (Bu fıkra görülen zaruret üzerine yönetmeliğe sonradan eklenmiştir.)

Madde açık ve seçik olarak okul kıyafeti veya kıyafetleri belirlemeyi her yıl “velilerin yüzde ellisinden fazlasının muvafakati alınma” şartına bağlıyor!

Veliler kendi çocukları için değil tüm okul için muvaffakiyet veriyorlar.

 

MEB’de yönetmelik üzerinde çalışmış, Resmi Gazete’de yayınlanmış yönetmeliğe imza atmış tüm aklı evvel zevata sesleniyorum:

1)Türbanı 10 yaş sonrası serbest bırakmak için Türkiye’de tek tek tüm ortaokul ve liselerde okuyan öğrencilerin velilerinden muvafakat almak zorundasınız. Hem de %50’sinde fazlasının muvaffakiyetini almak zorundasınız.

 

Özellikle laik demokrat çevreler ''Bu referandumu yaparsanız muvaffakiyeti bazı okullarda alacak, bazı okullarda alamayacaksınız. İşte o zaman Milli Eğitim tam ortasından bölünecek. Devletin “dindarların” gittiği okulları yanında, “dinsizlerin” gittiği okulları olacak! Bundan büyük bölücülük olmaz. Özellikle İzmir, İstanbul'da Kadıköy, Şişli gibi ilçelerde aksi tutumlarla bölünme bariz olabilir'' yorumu yaptılar.

 

memurhaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim