Öğretmen Diyarı

Tunceli'de eğitim başarısının sırrı: Öğretmen...

"Çiçekli üzerinden Hozat’a gideceğiz. Yolda minibüsün boyunca kar vardı. Hayatımda hiç o kadar kar görmemiştim. Babam, ‘Emin misin burada kalabileceğine’ dedi. ‘Evet baba, iki değil 5 metre de olsa kalacağım’ demiştim."aljazeera
Ankara’dan gelen İngilizce Öğretmeni Satı Bağcı dediğini yaptı. Dört yıldır Tunceli Hozat’ta çalışıyor.
Tunceli’nin eğitimdeki başarısında öğretmenlerin payı büyük. Hem kentte uzun yıllar görev yapıyorlar hem de büyük bir özveri ile çalışıyorlar. Ercan Doğan Ortaokulu Öğretmeni Satı Bağcı da bu öğretmenlerden biri. 

Ankara'dan gelen Bağcı, 4 yıldır Hozat'ta çalışıyor. "Kalış sebebim mesleki tatminim" diyor. [Fotoğraf: Güray Ervin/AlJazeera]
"Burada işe yarıyorum, kalmalıyım"
Bağcı,  "Tunceli’de çalışan öğretmenlerin pek çoğu buralı. Farklı illerden gelen benim gibi öğretmenler illâki var ama pek çoğu kesinlikle kalıyor. Hemen diğer illere atanan öğretmenler gibi eş özründen sağlık özründen bir iki yılda tayin almıyor" diyor.
Öğretmenleri kente bağlayan en önemli etken eğitim koşulları. Sınıflar ortalama 15 kişi, okullarda tam gün eğitim yapılıyor, öğrenci istekli, velinin de birinci önceliği eğitim.  Bağcı da mesleki tatminin çok yüksek olması nedeniyle dört yıldır Hozat’ta görev yaptığını anlatıyor:
"Öğrenci, öğretmen ve veli profili çok güçlü. Öğrencileri yakından tanıma ihtimalimiz yüksek. Sadece okulda değil evlerinde de gidip gözlemleyebiliyoruz. Bana ihtiyacı olan çocukların gözünde o ışığı görünce ister istemez ben burada işe yarıyorum, kalmalıyım diyorsun."

Tunceli’de öğretmenlerin yüzde 70’i Tuncelili. Göç etmek yerine kalmayı tercih ediyorlar. Onlardan biri Onur Temürboğa. Üniversiteye kadar Tunceli Pertek’te eğitim aldı. Elazığ Fırat Üniversitesi’nde okuduktan sonra kendi deyişiyle doğup büyüdüğü topraklarda Türkçe öğretmenliğine başladı. Bir süre sonra okul müdürü oldu, son iki buçuk yıldır da Hozat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yapıyor. 

Aljazeera Türk
Haberin devamı için tıklayınız

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol