Öğretmen Diyarı

Tiyatrocular ihraç edilen öğretmenler için oynadı
İZMİR'in Çeşme ilçesinde sahne alan Ankara Birlik Tiyatrosu, Kanun Hükmünde Kararname ile görevlerinden ihraç edilen öğretmenler için 'Bir İsyancının Savunması' adlı oyunu oynadı.

Eğitim-Sen Çeşme Şubesi'nin düzenleyip Çeşme Demokrasi Platformu'nun desteklediği etkinlik kapsamında Ankara Birlik Tiyatrosu oyuncuları 'Bir İsyancının Savunması' adlı oyunu sahneledi. Çeşmeli sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği oyunun gelirinin bir bölümünün, ihraç edilen öğretmenler için kullanılacağı bildirildi. Oyunun yönetmeni Gül Göker, Türkiye'de  Kanun Hükmünde Kararname ile çok sayıda memur ve öğretmenin gözaltına alındığını hatırlatarak "İşten çıkartılan sayısız insan var. Ankara Birlik Tiyatrosu olarak bunlara karşıyız. Açlık grevindeki öğretmen arkadaşlarımızın, işten çıkartılan ve ekonomik anlamda büyük bir yoksunluk yaşayan arkadaşlarımızın yanındayız. Onlara biraz da olsa destek olmak, belki biraz moral vermek adına buradayız. Eğitim-Sen'li arkadaşlar, çok yoğun çabalarla seyirciyi taşımaya çalışıyor. Biz Ankara Birlik Tiyatrosu olarak 46 yıldır, her zaman eğitim emekçilerinin yanında olduk. Dayanışmamızı hissettirmek için buradayız" diye konuştu.

"OTURMA EYLEMİ YAPACAĞIZ"

Eğitim-Sen Çeşme Şube Başkanı Hasan Karakaya ise FETÖ yada başka bir örgüte mensup olmak suçlamasıyla 106 bin kamu çalışanının görevinden ihraç edildiğini belirterek "Binlerce insan açığa alındı, sürgün edildi. İşlerine geri dönmeleri için çabalar sürüyor. Eğitim-Sen Genel Merkezi, dayanışma fonu oluşturmaya çalışıyor. İşten atılan eğitimci arkadaşlarımızın mağdur olmaması için, olabildiği ölçüde temel ihtiyaçlarını karşılayacak bir maaş ödemesi yapıyor. Bizler de bu tiyatro oyununun gelirinin bir bölümünü bu fona göndereceğiz. İşten atılan iki öğretmenin Ankara'da açlık grevi başlatmasıyla, hayati bir tehlike ortaya çıktı. Onlarla dayanışma için Çeşme Demokrasi Platformu olarak Cumhuriyet Meydanı'nda oturma eylemi yapacağız. OHAL kalksın, KHK'ler geri çekilsin, işten atılanlar işlerine geri dönsün ve açlık grevindeki Semih ve Nuriye öğretmenler yaşasın diyeceğiz. Açlık grevindeki arkadaşlarımız kritik dönemdeler. Onların ölmelerini istemiyoruz. Onların talepleri haklı taleplerdir. İşten atılan 106 bin insanın talepleridir" diye konuştu. 

Güneş ATAGÖZ / ÇEŞME (İzmir), (DHA)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol