Öğretmen Diyarı

TETİKÇİ İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ

George Orwell’ in 1984’ ünü okuyanlar bilir, bazen hayâl etmek güzeldir. Yahya Kemal Bey’ in de bu minvâlde bir beytini hatırlıyorum:

 

 

‘‘Yürü, hür maviliğin bittiği son hadde kadar;

 

İnsan bu dünyada hayâl ettiği müddetçe yaşar.’’

 

 

Ben de bugün sizleri coğrafî olarak bulunmayan Tetikçi ilçesine götürmek istiyorum. Tetikçi’ nin neyi meşhûr derseniz Nâzım Hikmet’ in Kemal Tahir’ e yazdığı ironik mektubuna göz atalım derim:

 

 

‘‘Malatya diyorum.

Senin çatık kaşlarından başka bir şey gelmiyor aklıma. 

Bursa’ da kaplıcalar,

Amasya’ da elma,

Diyarbakır’ da karpuz ve akrep. 

Fakat senin oranın, 

Malatya’ nın nesi meşhûrdur? 

Yemişlerinden ve böceklerinden hangisi, 

Suyu mu, havası mı? 

Düşün ki hapisanesi hakkında bile fikrim yok.’’

 

Tetikçi ilçesinin ne meyvesi ne sebzesi ne de başka bir ürünü meşhûr… Buranın en ünlüsü, ilçe millî eğitim müdürü… Bu adam o kadar meşhûr ki nâmı Tetikçi’ nin bile önüne geçmiş.

 

Tetikçi ilçe millî eğitim müdürü, okul müdürlerini hiç sevmezmiş. Müdürleri yaşlı oldukları için elemiş ama müdürlüğe devam ettirdikleri de genç değilmiş. Yaşlı olduğu için elediği müdürlerin yıllar sonra sınıfa girip ders anlatmasına nasıl gönlü el verecek, amaç gençlere yol vermek mi yoksa siyasî kadrolaşma mı, belli değilmiş? İşte böyle de garip ve tutarsız bir adammış. Biz de birazcık bu işlerden anlıyorsak Tetikçi’ ye gitmeden ilçe millî eğitim müdürünün kurumları kadrolaşmaya götürdüğünüzü buradan görebiliyoruz.

 

Yaptıklarını yetmezmiş gibi acımasızca kıydığı müdürlere tayin hakkı tanımış, herhalde daha büyük bir hakaret olamaz!

 

Tetikçi’ de rejim demokrasiymiş ancak ilçe millî eğitim müdürü, hiç demokratik değilmiş. İnsanları düşüncelerine göre ayırmayı çok severmiş. Onun için liyakat ve başarının hiç önemi yokmuş. Kendine gelen emri hemencecik uygularmış. Sürekli yönlendirilmesinden dolayı usûlsüz işi çokmuş. Farklı sesleri sindirmekte ustaymış. Neticede kendi koltuğunu da düşünürmüş. Bugün bana, yarın sana! Etme bulma dünyası!

 

Yahu, Tetikçi ilçe millî eğitim müdürünün hiç mi iyi özelliği yok; derseniz var tabi. Başkalarından ne kadar nefret ediyorsa kendi adamlarını aynı kertede severmiş, koruyup kollarmış. Yaradanın insanları beyaz, siyah, Fransız, Alman, Türk, Çinli diye ayırmadan hepsine rızık verdiği dünyada Tetikçi ilçe millî eğitim müdürü; insanları sınıf sınıf, düşünce düşünce, grup grup ayırıp fişlemekte pek mâhirmiş.

 

Peki, bu Tetikçi ilçe millî eğitim müdürü neden bu kadar rahat davranıyor? Çünkü kanunun kendine verdiği yetkiyi kötüye kullanıyor. Tetikçi’ de idareci statüsünde görev yapan herkes illâki bir sözlü sınava girdiği için Tetikçi ilçe millî eğitim müdürü kadrosunu istediği gibi ayarlayabiliyormuş. Kral çıplak, dersen ne gazete yazar ne de televizyon çıkartır. Hal böyle olunca Tetikçi meydanında istediği gibi at koştururmuş.

 

Yücel ÖNDER

Türk Eğitim-Sen

Esenler İlçe Başkanı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim