Öğretmen Diyarı

Teşvikte Ayrımcılığa Velilerden Tepki Yağdı

Okullara kayıt yaptıran öğrencilerin desteklerini de iptal etti. Son dakika değişikliğiyle mağdur olan öğrenci velileri okulların yeniden teşvik listesine alınması için dava açtı.

 

MEB, 2 bin 500 ile 3 bin 500 TL arasında eğitim öğretim teşviki vereceği 180 bin 637 öğrenci ile 4 bin 1 okulu 1 Eylül’de ilan etti. Okulların listesini kamuoyuna açık şekilde ilan eden bakanlığın, 4 Eylül’de bazı okulları destek kapsamından çıkardığı tespit edildi. Velilerin olayı fark etmesi üzerine durumu araştıran yetkililer, hukuki yola başvurdu. Fatih Koleji önce verilip sonra iptal edilen teşvik hakkının iade edilmesi ve kararın yürütmesinin durdurulması istemiyle 5 Eylül’de Danıştay’a dava açtı.

 

ÖĞRENCİ DESTEĞİ DE GİTTİ

 

Okullar arasında yapılan bu ayrım hem velileri hem de öğrencileri mağdur etti.  Çocuğunu özel okulda okutmak isteyen Osman Öztürk,  MEB’in verdiği destekten yararlanmak için başvurdu.  Oğlunun teşvik almaya hak kazanması ve evine yakın okulun da listede yer alması üzerine tercih yapmak için harekete geçti.  4 Eylül’de okulların adlarına bakan Öztürk, gördüğü tablo karşısında büyük bir şok yaşadı.  Çocuğuna iyi eğitim vereceğini düşündüğü okulun listeden çıkarılmasına anlam veremeyen Öztürk, kararından vazgeçmedi ve oğlunu istediği okula kayıt ettirdi.

MEB’in teşvik listesinde yer almayan bir okula kayıt yaptırıldığı için öğrencinin kazandığı destek hakkı da geçersiz sayıldı. Konuyu yargıya taşıdığını anlatan Baba Öztürk, okullara yapılan ayrımın yanlış olduğunu vurguladı. Öztürk, davayı kazanacaklarını söyledi.

 

ÜST MAHKEMEYE GİDİLECEK

 

Destek listesinden çıkarılan bütün okulların mahkemeye gittiği öğrenildi. Haklarında verilen kararın yürütmesinin durdurulmasını istedi. İdare mahkemelerinde sonuçlanmaması halinde konuyu üst mahkemeye taşıyacakları belirtildi.  Mağdur olan onlarca velinin de mahkemeye gideceği dile getirildi.

 

BAŞARILI KURUMLAR HEDEFTE

 

Uygulamanın keyfi olarak yapıldığını belirten Özel Öğretim Kurumları Derneği (Öz-Öğret-Der) Başkanı Hüseyin Durmaz, okulların ve velilerin haklarını sonuna kadar arayacaklarının altını çizdi.  Binlerce kişinin bu konuda mağdur olduğunu dile getiren Durmaz, hukuka olan inançlarının tam olduğunu ifade etti. Durmaz, “Mahkeme sonucunu bekleyeceğiz. Hukuk varsa bu mutlaka geriye dönecektir. Böyle bir hukuksuzluk daha önce görülmedi. Dünyada bile takdirle karşılan okullar yalanla itham ediliyor” açıklamasını yaptı. Özellikle başarılı kurumlara yönelik kasıtlı bir yaptırım olduğunu söyleyen Durmaz, davadan vazgeçmeyeceklerini vurguladı. Durmaz, “Gerekirse AİHM’e gider ve kazanılmış hakkımızı geri alırız” dedi.

 

BAKANLIK SESSİZ KALDI

 

Bakanlık yetkilileri konuyla ilgili sessizliğini korudu. Teşvikten yararlanacak olan okulların listesinin ilan edildiğini aktaran yetkililer, çıkarılan okullar ile ilgili açıklama yapmaktan kaçındı.

BUGÜN GAZETESİ 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol