Öğretmen Diyarı

Teşvik alan öğrenci sayısı 20 bin azaldı

Ayşegül Kahvecioğlu


Dün Resmi gazete'de yayımlanan tebliğ ile özel okul öğrencilerine verilecek teşvik miktarları ve teşvikten yararlanacak öğrenci sayısı açıklandı. Teşvik programı ile ilgili ayrıntılar özetle şöyle:


Lise kontenjanı


- Devlet, özel okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde öğrenim görecek öğrencilere eğitim öğretim desteği verecek. Bu yıl ilk kez teşvik verilecek öğrenci sayısı 230 bin olacak. Geçen yıl toplamda 250 bin öğrenciye eğitim öğretim desteği verilmişti.


- Söz konusu 230 bin öğrenci için verilecek teşvik miktarları ise 2 bin 680 TL ile 3 bin 750 TL arasında değişecek. Geçtiğimiz yıl bu rakamlar 2 bin 500 TL ile 3 bin 500 TL olarak belirlenmişti.


- Bu yıl okul öncesinde okuyan 20 bin öğrenci için 2 bin 680; ilkokulda okuyan 50 bin öğrenci için 3 bin 220; ortaokulda okuyan 50 bin öğrenci için 3 bin 750 TL destek verilecek. MEB, liselerde teşvik verilecek öğrenci sayısını toplam 110 bin olarak belirlerken, normal lise öğrencileri için 3 bin 750 TL; temel lise öğrencileri için ise 3 bin 220 TL teşvik verileceğini bildirdi.


- Bu yıl teşvik verilecek öğrenci sayılarında geçen yıla oranla okul öncesinde 30 bin; ortaokulda ise 25 bin azaltmaya gidildi. Liseler için ise 35 bin kontenjan artırıldı.


- İlk kez bu yıl teşvik alacak öğrencilerin dışında önceki yıllarda destek verilen 120 bin öğrenciye de destek verilmeye devam edilecek.


En yüksek teşvik Doğu'ya


n Sosyo-ekonomik gelişmişlik seviyelerine göre eğitim ve öğretim desteği verilecek öğrencilerin illere dağıtımında ise bazı katsayılar kullanılacak. Buna göre 1. teşvik bölgesinde bulunan illerdeki özel okullar için belirlenen katsayı 0,95; 2. bölge için 0,95; 3 ve 4 bölgeler için 1, 5. bölge için 1,20; çoğu doğu ve Güneydoğu illerinden oluşan 6. bölge için ise 1,30 olarak belirlendi. Yani Doğu ve Güneydoğu illerinde bulunan özel okullar teşvikten daha çok yararlanacak.


n Okul öncesi eğitime devam eden öğrencilerden 48-66 ay yaş grubunda olanlar eğitim-öğretim desteğinden yararlanabilecek.

Milliyet
 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol