Öğretmen Diyarı

Tersine beyin göçü 5 kat arttı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TÜBİTAK’ın yurtdışında yaşayan Türk araştırmacılar için başlattığı burs programının büyük ilgi gördüğünü belirterek, bu yılın ilk 9 ayında 117 araştırmacının Türkiye’ye dönmek için başvuruda bulunduğunu açıkladı.

Ergün konuyla ilgili şunları söyledi:

“Başvuru sayısı bir önceki yıla oranla 5 kat artmış durumda. Program kapsamında Türkiye’ye dönüş yapan araştırmacılar, üniversiteler, Kamu Ar-Ge Merkezleri ile Ar-Ge faaliyetinde bulunan özel kuruluşlarda çalışmalarını yürütebiliyor. Geri dönüşlerde en çok tercih edilen kurumlar yüzde 88 oranla üniversiteler oldu. 10 araştırmacı Kamu Araştırma Enstitülerine dönüş yapmak için başvururken, 3 araştırmacı sanayi kuruluşlarına geldi.
En çok tercih edilen üniversiteler ODTÜ (16), Bilkent Üniversitesi (15) ve Sabancı Üniversitesi (10) oldu. Bunları Abdullah Gül Üniversitesi (5) takip etti. Geri dönen araştırmacıların geldikleri kurumlarda kadrolu olarak istihdam edilmeleri durumunda da, bursları aynen devam ediyor. Başvuruların yüzde 75’i ABD’den geldi. Az sayıda da olsa Almanya, Kanada, Avusturya, İngiltere, İtalya, Avustralya, Japonya, Çin, Güney Kore, Danimarka, Hollanda, İspanya, İsrail ve Bosna Hersek’ten yapılmış başvurular da var.”

25 bin TL destek

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı’nın başlattığı “2 bin 232 Yurda Dönüş Araştırma Burs Programı” kapsamında araştırmacılara iki yıl boyunca aylık 3 bin 250 lira burs veriliyor. Türkiye’de yürütecekleri araştırmalar için de 25 bin liraya kadar destek alabiliyorlar. Ayrıca araştırmacıların Türkiye’ye dönüş yol masrafları ile bursiyerlik süresince sağlık sigortası giderleri de TÜBİTAK tarafından karşılanıyor.

hürriyet

Anahtar Kelimeler:
Beyin Göçü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol