Öğretmen Diyarı

"Terör mağduru öğrencilerin eksiği hızla telafi edilecek"

Erdem, yaptığı açıklamada, geçen yıl Güneydoğu'da terör örgütü PKK'nın açtığı hendekler ve kurduğu barikatlar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan öğrencileri mağdur etmemek için hızlı önlemler aldıklarını söyledi.     

Öncelikle sıkıyönetim ilan edilen bölgelerde evlerinden ayrılmak zorunda kalan ailelerin çocuklarına gittikleri illerde ve semtlerdeki okullarda hemen kayıt yapma imkanı tanıdıklarını aktaran Erdem, "Bu öğrencilerimiz puan ve ikametgah şartları aranmaksızın kayıtlarını yaptılar. Bu şekilde geçici göç eden ailelerin çocuklarını hemen eğitime aldık" dedi.     

Sorunun yaşandığı bölgelerdeki öğrencileri en yakın illere veya ilçelere çekerek eğitimlerini tamamlamalarını sağladıklarını belirten Erdem, bu kapsamda, Şırnak'taki öğrencileri Mardin'e, Sur ilçesindeki öğrencileri de Diyarbakır'ın başka semtlerine çektiklerini ifade etti.     

Söz konusu bölgelerde operasyonların ardından hayatın normalleşmesiyle öğrencilere hemen telafi dersleri verdiklerini belirten Erdem, şunları söyledi:


"Güneydoğu'da geçmiş seneden çok az sorunumuz olabilir. Bu sene eksik kalan varsa bunun telafisi hızla yürütülecek. Hala ufak tefek operasyonel harekat varsa da yine ailelerin çocuklarının başka okullara kaydını sağlama adına hem de gerekirse başka yerde destek verme adına karar aldık. Doğu ve güneydoğudaki öğrencilerimiz müsterih olsunlar devletimiz elhamdülillah çok güçlü ve eğitim sorunlarını hızla çözebiliyor."     

"Bilgilerini tazeleyerek evlerine döndüler"     

Geçen yıl açılan çukurlar ve kurulan barikatlar nedeniyle çeşitli kentlerdeki 20 bin öğrencinin başka yerlerde eğitim aldığını vurgulayan Erdem, "Bu öğrencilerimizin gittikleri yerlerde çantaları alındı, müfredat eksiği alarak gerekiyorsa ek kitaplar alındı. Sosyal yardımlaşmadan 250 lira yardım yapıldı ve benzeri şeyler yapıldı. Hepsi çok mutlu olarak ve bilgilerini de tazeleyerek evlerine döndüler. Yine bunlara dikkat edeceğiz, inşallah 2016-2017 eğitim öğretim yılı hayırlı olur" ifadelerini kullandı.     Kaynak: AA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim