Öğretmen Diyarı

Tercih yaparken aklınızı kullanın

Murat Aydın / SÖZCÜ

Türkiye’de özel vakıf üniversiteleri arasında ciddi bir yarış var.

Her üniversite tercih edilmek istiyor.

Tercihlerde son günlere yaklaşılırken, üniversitelerin tercih danışma merkezleri de dolup taşıyor.

Adaylar hayallerine göre okul arıyor. Okullardaki eğitim kalitesini, eğitimin nasıl yapıldığını, niteliklerini sorguluyor. Devlet üniversitelerine puanları tutupta kalite bazında vakıf üniversitesini seçen de az değil…

TAMAMEN HESAP KİTAP İŞİ!

Bir okurum sormuş, “ Benim kızım var. Tercih yapacak. İstanbul’daki bir vakıf üniversitesinin istediği bölümüne yüzde 50 burslu girebiliyor. Burs ücreti yılda 6 bin lira gibi bir rakam. Aynı bölüme Sakarya Üniversitesi’nde de girebiliyor. Biri yarı burslu, biri devlet. Vakıf Üniversitesi’nde hazırlık sınıfı da var. Ben ne yapmalıyım? Nasıl karar vermeliyim?”

Bu tamamen bir hesap kitap işi… Karar vermek sizin elinizde… İstanbul’da oturuyorsunuz. Kızınızı Sakarya’ya göndereceksiniz. Bir çocuğun il dışında yemek ücretlerini en azından öğün başı 5 lira hesaplasanız, 5 lirada harçlık eklediğinizde günde 20 lira yapar. Ayda 600 lira eder. Buna asgari 250 TL ev veya yurt ücreti eklediğinizde de 850 liraya çıkar. 15 lirada İstanbul’a git gel ekstra masraflar deseniz, il dışı bir öğrencinin devlette de okusa aileye masrafı en düşük 1.000 liradır.

Bu durumda, İstanbul’da vakıf üniversitesi seçersen maliyet açısından bir fark olmayacak. Vakıf Üniversitesi’ne vereceğin eğitim-öğretim ücreti 6 bin lira, diğer tarafta harcayacağın 8 ayda 8 bin lira. Bu genç 8 ayda 2 bin lira harcasa, il dışı devlet ile yarı burslu özel üniversite aynı fiyata gelir. Tercih sizin…

Tabi ki tüm özel üniversiteler, tüm bölüm fiyatları aynı değil. Ne yazık ki ülkemizde okumanın da ciddi bedeli var. Bu bedeli hepimiz ödedik ve çocuklarımız için de ödemeye devam ediyoruz. Önemli olan bu bedeli öderken karşılığını alabilmemiz. Eğitim ve öğretim gördüğümüz okuldan sonra mesleki alanda kendimizi ne kadar geliştirebiliyoruz. Tercih edeceğimiz okul gerçekten beklentilerimizi verebilecek mi? Tercih yaparken birileri sizi değil siz aklınızı kullanın.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim