Öğretmen Diyarı

Tercih döneminde basit engellere takılmayın!

Bir çok üniversite adayının, sınav engelini geçip, tercih döneminde basit engellere takılabildiğini kaydeden Üsküdar Üniversitesi Tercih Danışmanı Ece Tözeniş, en büyük hatanın da teknik problemleri hesaba katmayan adayların tercihlerini son güne bırakılması olduğunu söyledi.

Tözeniş şöyle dedi:

“Üniversite adayları belki sonradan fikirlerini değiştireceğini düşünerek tercihlerini yapmayı en son güne bırakıyorlar. O zaman da tercih formlarını gönderirken, hiç ummadıkları çeşitli teknik problemler yaşayabiliyorlar. Bu nedenle hayatımızın en önemli aşaması olan tercih döneminde adayların son günü beklememelerini tavsiye ediyorum.”

DOĞRU TERCİH İÇİN TÜYOLAR

Halen tercih işlemlerini tamamlamayan adaylara, çeşitli önerilerde bulunan Tözeniş’in uyarıları şunlar:

-Tercih yapmadan önce ÖSYM’nin yayınladığı 2015 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nu mutlaka detaylı bir şekilde okuyun.

-30 tercih yapma hakkınız var. Bu 30 tercihleri lisans, ön lisans ve farklı puan türlerinde ilgili puanlarda tercih yapma hakkını kazanmış olmanız şartı ile oluşturabilirsiniz.

-Tercih yaparak yerleştiyseniz, Orta Öğretim Başarı Puanınız, kayıt olmasanız bile, bir sonraki yıl yarı yarıya düşecektir. Sınavsız Geçiş ile yerleşen adaylarda bu kural geçerli değildir.

-Eğer açık öğretim tercihi yapacaksanız, bu yıldan itibaren açık öğretimde yer alan bölümlerin tamamına yakını kontenjanlı olduğundan yerleşmeniz ve gitmemeniz durumunda Orta Öğretim Başarı Puanlarınızın gelecek yıl yarı yarıya düşeceğini de unutmayın.

-Taban puanları her yıl sınava giren öğrencilerin başarıları doğrultusunda değişiklik gösterdiği için tercihinizi yaparken, taban puanları değil başarı sıralarını dikkate alın.

-Başarı sıranıza göre tercih yaparken; başarı sıralarının yarısı kadar üst tercihten başlayarak başarı sıralarında tercihlerini yoğunlaştırın ve başarı sıralarının yarısı kadar da alt tercihle tercih listenizi kapatabilirsiniz.

-Başarı sıralarını dikkate alırken, isteğinizi de ön planda tutun. Puanınız yetiyor diye gitmek istemediğiniz bölümü tercih etmeyin.

-Sınavsız geçiş hakkı bulunmayan adaylar ön lisans tercihlerini oluştururken bu yıl yapılan değişiklik sonrasında Tablo3 te yer alan programların YGS kontenjanı ile alan kısımlarını dikkate almaları gerekmektedir. Bu değişikliği bilerek tercih yapın.

-Sınavsız geçiş yapma hakkı bulunan adaylar, mezun oldukları alanın devamındaki programlara 2015 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda Tablo 6C’den ulaşabilirler. Sınavsız geçiş yerleştirme işlemlerinde; mezuniyet yılı daha büyük (yeni mezun) adaylara öncelik verilir. Aynı yıl mezun olan adaylar arasında öncelik okul türüne göre 1.sırada Anadolu Teknik Lisesi, 2. Sırada Teknik Lise ve Anadolu Meslek Lisesi, 3. Sırada Meslek Lisesi ve 4. Sırada çok eski yıllarda enstitü adı altında mezun olunan meslek lisesi sırasında verilir. Bu bilgileri mutlaka gözden geçirin.

-Eğer Hukuk Fakültelerini tercih etmeyi düşünüyorsanız, TM-3 puanları ile 150.000 ve üzerinde başarı sıraları ile tercih yapabileceğinizi unutmayın.

-Tıp Fakültelerini tercih etmeyi düşünüyorsanız 40.000 ve üzerinde MF-3 başarı sırası ile tercih yapabileceğinizi unutmayın.

– Tercih listelerini göndermeden önce son bir kez kontrol edin.Tercih ettiğiniz program ya da bölümlerin özel koşulları varsa mutlaka okuyun.

– Tercih işleminizi tamamladıktan sonra “2015-ÖSYS Tercihleriniz ………..’ tarihinde başarı ile ÖSYM’ye bildirilmiştir” ifadesini mutlaka görmeyi bekleyin.

-Tercih işlemini tamamladıktan sonra tercih süresi içerisinde https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden tercih bilgilerinizin doğruluğunu mutlaka kontrol edin ve tercih listesinin bir dökümünü edinerek mutlaka saklayın.

 

Kaynak: sozcu.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol