Öğretmen Diyarı

Tercih Danışmanlığı Komisyon Görevlileri Kaç Saat Ek Ders Alacak? RESMİ YAZI
 Tercih Danışmanlığı Komisyon Görevlileri Kaç Saat Ek Ders Alacak? MEB Tercih Danışmanlığında Dikkat Edilecek Hususlar, YARARLANILACAK KAYNAKLAR LİSTESİ.
Milli Eğitim Bakanlığı, TEOG, YGS-LYS Tercih Danışmanlığında Dikkat Edilecek Hususlar, komisyonda görev alacak öğretmenlerin ek ders ücretleri hakkında illere resmi yazı gönderdi.YARARLANILACAK KAYNAKLAR LİSTESİ

 Öğrenci, veli ve öğretmenlerin, sınav öncesi ve sonrasında nasıl bir yol izlemeleri gerektiğine ilişkin Genel Müdürlüğümüz web sayfasında bulunan kaynaklara aşağıdaki linkten ulaşılabilir:

http://orgm.meb.gov.tr/www/tercih-danismanliginda-yararlanilacak-kaynaklar-listesi/icerik/733

 Temel Eğitimden Ortaöğretime GeçişSistemi İçin;

· Ortak Sınavlarda Öğrenci, Bilgilendirme Rehberi

· Ortak Sınavlarda Öğretmeni Bilgilendirme Rehberi

· Ortak Sınavlarda Veli Bilgilendirme Rehberi

· Rehberlik Öğretmenleri İçin TEOG ve Sınav Kaygısı Öğrenci Bilgilendirme Sunumu

 Yükseköğretime Geçiş Sistemi İçin;

· Tercih Danışmanlığı Hizmetlerinin Sunumunda Dikkat Edilecek Hususlar

· YGS-LYS Yönetici-Öğretmen Kılavuzu

· YGS-LYS Veli Kılavuzu

· Sorularla YGS

· ÖSYM Kılavuzları

http://www.osym.gov.tr/belge/1-24859/kilavuzlar.html

· ÖSYM Sıkça Sorulan Sorular 

http://www.osym.gov.tr/belge/1-23309/sikca-sorulan-sorular.html

 Bu kapsamda; Bakanlığımız Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, Ortaöğretim Genel Müdürlüğü ile Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü, YÖKve İŞKUR’un çalışmalarına ilişkin bilgiler ve kaynaklar;

 Ortaöğretime Geçiş Sistemi (OGES)

https://oges.meb.gov.tr/

 Mesleki Bilgi Sistemi (MBS), bireylerin kendilerini tanıma, yeteneklerini fark etme,  meslek seçimi ve iş değiştirme gibi konularda 13 yaş ve üstü yetişkinler için katkı sağlamak amacıyla hazırlanmıştır.

http://mbs.meb.gov.tr/

 Mesleki ve teknik eğitim konusunda öğretmen, öğrenci, veli ile ilgili diğer kişi, kurum ve kuruluşlarınkullanımına açık bulunan web sayfasında (http://megep.meb.gov.tr/?page=alanDal) tanıtım veyönlendirmeye yönelik aşağıdaki dokümanlar yer almaktadır.

·         Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Okullarının Avantajları,

·         8.Sınıf öğrencilerine yönelik yapılacak tanıtım ve yönlendirme çalışmalarında kullanılmak üzere hazırlanan "Ortaokul 8 inci Sınıf Öğrencileri İçin Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin Tanıtımı" konulu dosya,

·         Alana Geçiş e-kılavuzu,

·         Ortaöğretimden sonra yerleşebileceğiniz Yükseköğretim Programları,

 Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün,Anadolu İmam Hatip Liselerinin tanıtımıiçin hazırladığı sunum,

http://dogm.meb.gov.tr/pdf/Anadolu_imam_hatip_liseleri_tanitim_sunusu.pptx

 Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü ile Google arasında öğretmen ve öğrencilerin öğrenim süreçlerinde teknolojiyi kullanmalarına katkı sağlayacak “Google forEducation” ve “Google Üniversite Seçimim” projeleri,

https://universitesecimim.withgoogle.com/

 EBA ve Google Türkiye işbirliği ile hazırlanmış, üniversite tercih aşamasında geleceklerini belirlemede öğrencilerimize ilham verecek “Meslek Tanıtım Videoları”,

http://www.eba.gov.tr/ebaUniversite

 YÖK ATLAS

YÖK, YGS ve LYS’ye hazırlık aşamasından başlayarak öğrencilerin üniversite ve meslek tercihlerini yaparken daha “bilinçli kararlar verebilmesini desteklemek amacıyla” geliştirilmiş bir sistem olan Yükseköğretim Program Atlası üniversite adaylarının kullanımına açmıştır.

https://yokatlas.yok.gov.tr/

 Türk Meslekler Sözlüğü

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR),  Türk Meslekler Sözlüğü, meslek sınıflandırma sistemi içinde yer alan meslek unvanlarının tercihe göre meslek tanımlarını ve meslek kodlarını kapsayan bir sözlüktür. İŞKUR sitesinde istenen meslekte açık pozisyonların bulunabilmesi için bu sistemden yararlanabilirsiniz.

ILO ya göre meslek sınıflandırma sistemi içinde yer alan meslek unvanlarının özetlenmiş meslek tanımlarını ve meslek kodlarını kapsar.

 http://esube.iskur.gov.tr/Meslek/meslek.aspx

 http://e-ogrenme.iskur.gov.tr/oyscontent/Courses/Course162/

 İliniz tarafından hazırlanan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (Ortak Sınavlar) ve yükseköğretime yönelik dokümanlardan yararlanılması.Kaynak: "Turkkamu.net " 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim