Öğretmen Diyarı

TEOG'da Ömer Dayı'lı Soruya İtirazlar Sürüyor

' İki gündür sosyal medyada sıklıkla dile getirilen 'Ömer Dayı'lı soru hakkında yazmak istedim. Ben bir psikolog olarak ifade etmek isterim ki söz konusu bu soru birden fazla cevabın doğru olarak kabul edilebileceği çelişkili bir sorudur. 'Sıcak Temmuz güneşi' ifadesi kesinlikle özneldir. 'Sıcak' kavramı algı boyutunda kişiden kişiye değişiklik gösterir. Kişiden kişiye değişiklik göstermesi de zaten öznel kavramının tanımını içinde barındırır. Nesnel olması için sıcak kavramının derece cinsinden belirtilmesi gerekir. Sıcaklık miktarı ancak derece olarak belirtildiği takdirde (örneğin, 45 derece Temmuz sıcağı, ifadesindeki gibi) nesnel olur. Ayrıca her bireyi terletecek ortam sıcaklığı bir çok kişisel fizyolojik değişkene bağlı olarak farklılık gösterir. Ben 30 derecede 'boncuk boncuk' terlerken, bir başkası bu düzeydeki bir ortam ısısında terlemez. Bu tip sorular çeldirici adı altında hazırlanıp, öğrencileri sorgulayıcı, irdeliyici bireyler olmaktan uzaklaştırmakta, hatta böyle olanları bir anlamda cezalandırmaktadır kanımca.
Takip ettiğim kadarıyla bu soruya oldukça itiraz gelmiş. Umarım bu itirazlar yetkililerce dikkate alınarak değerlendirilip işleme alınır. Bu ve benzeri sınavlar çocuklarımızın geleceğini çok yakından etkilediğinden gerekli özenin gösterilmesini diliyorum.

Evet; vücut  sıcaklığı  kriteri net olabilir. Ancak kişilerin sıcaklıktan etkilenme olayı kişiden kişiye göre değişkendir. Bundan dolayı bu soru uçuk bir sorudur. Mahkemesel iptal edilmesi yüksek olan bir sorudur. Mahkeme kanatları nda  %99 suçlu % 1 suçsuz olsa bile mahkeme bu kişiye ceza veremiyor.% 1 suzsuz olarak dayanagina hak veriyor.bu açıdan  sıcaklık etkileşimi dereceside net belirtilmiyen bu soru kişiden kişiye  göre yanlış yorumlanması yüksektir. Bu yüzden iptal edilmesi gerekir. Bu geleceğin hakkına sahip çıkmamız gerekiyor. Lütfen MEB yetkilileri bu soruyu da bu açıdan gözden geçirirlerse kamuyu rahatlatmıslar olurlar .  Saygılarımla''

 

Kaynak: egitimajansi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol