Öğretmen Diyarı

Teneffüs En Önemli Ders mi?

Teneffüs çocuklara sadece bastırılmış enerjilerini atma fırsatı sunmaktan çok daha fazlasını yapıyor.
Yeni bir araştırma ‘kaliteli’ bir teneffüs programının, öğrencilerin anlamlı oyunlar oynamasını sağladığını ve sınıfa geri dönme zamanı geldiğinde onları öğrenmeye hazırladığını gösteriyor.
“Pozitif okul iklimi, katılımdan başarıya kadar bir dizi olumlu öğrenci çıktısıyla ilişkilendirilir” diyor Stanford Üniversitesi eğitim profesörü Milbrey McLaughlin.
“Teneffüs normalde okul ikliminin bir parçası olarak görülmez, ancak araştırmamız teneffüsün özellikle düşük gelirli ilkokullarda pozitif okul iklimine çok önemli bir katkısı olduğunu ortaya çıkardı” diyor McLaughlin.
Pozitif bir okul iklimi öğrenciler için dört temel öğeyi içeriyor: Okulda fiziksel ve duygusal güvenlik, akranlarla ve yetişkinlerle olumlu ilişkiler, öğrenmeye verilen destek ve bağlılığı ve öğrenmeyi teşvik eden kurumsal bir ortam.
Oyun Oynama Hakkı
Bazı önde gelen organizasyonlar oyunun önemini artık kabul ettiler. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Ofisi, bütün çocukların oyun oynama hakkı olduğunu kabul ediyor. Oyunun çocukların, özellikle de ekonomik olarak daha zor durumda olan çocukların genel ruhsal ve fiziksel sağlıklarının hayati bir parçası olduğunu söylüyor.
Amerikan Pediatri Akademisi ise okulların pozitif teneffüs programları geliştirmeleri için bir kurallar dizisi oluşturdu. Akademiye göre kurallar önemli çünkü teneffüsler her zaman bu standartlara uymayabiliyor.
Pek çok okul, teneffüs programlarında kısıtlamaya gitti. Teneffüslerin etkinliği azaltıldı ya da tamamen ortadan kaldırıldı.
“Ancak hem pozitif oyun hem de çatışmaları çözmeyi öğrenme deneyimi fırsatları sunduğu için teneffüsün bir çocuğun eğitiminde çok güçlü etkileri olabiliyor” diyor McLaughlin.
Okul Sağlığı Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre McLaughlin ve ekibi 2009-10 eğitim yılı boyunca 6 düşük gelirli ilkokulda, kar amacı gütmeyen bir organizasyon tarafından uygulanan güvenli, sağlıklı ve kapsayıcı bir ortamı teşvik etmeyi amaçlayan teneffüs bazlı programı inceledi.
Eğitimli, tam-zamanlı “koçlar” teneffüsü geliştirmek hedefiyle bu okullara gönderildi. Bu koçlar, ortak bir kurallar dizisi olan, çatışmaları çözme araçları sunan ve pozitif dili ve kapsayıcı davranışı teşvik eden teneffüs oyunları oluşturmak için öğrencilerle birlikte çalıştı. Her okulun gün içinde iki teneffüs saati vardı.
Bulgular öğretmen, müdür ve teneffüs koçu röportajlarına, öğrenci fokus gruplarına, teneffüs gözlemlerine ve bir öğretmen anketine dayanıyordu. Ayrıca teneffüs spektrumunun karşıt uçlarında yer alan okullar da kıyaslandı.
“Yetişkinler çok yönlü bir teneffüs deneyiminin tamamlayıcısı konumundadırlar” diyor McLaughlin.
“Teneffüs çocukların biraz egzersiz yaptıkları ya da eğlendikleri bir zaman dilimi gibi görünüyor, ancak ‘kaliteli’ bir teneffüs olmasını destekleyen ve aktif bir şekilde çocuklara dikkatini veren yetişkinler olmadığı takdirde bu, çocukların hem fiziksel hem de duygusal olarak kendilerini güvensiz hissettikleri bir zaman dilimine dönüşebilir” diye açıklıyor McLaughlin.
Daha önce öğrenciler oyun kurallarını bilmiyorken ya da henüz kurallar üzerinde anlaşmamışken çatışmalar yaşanabiliyordu. Ankete katılan öğretmenlerin yüzde 89′u teneffüs organizasyonu ile önemli bir gelişme kaydedildiği konusunda hemfikir oldu.
Okullardan birindeki bir öğretmen şöyle dedi: “Daha çok yapılandırılmış ve eğlenceli bir ortam gibi. Futbol oynadıklarını görebiliyorsunuz, oysa daha önce ne oynadıklarından emin bile olamıyordunuz.”
Daha İyi Bir Teneffüsün Faydaları
Bulgular biraz daha yapılandırılmış bir teneffüsün faydalarını şöyle gösteriyor.
Öğrenciler kendilerini daha güvende hissediyorlar. Pozitif bir dili teşvik etmek daha zor olsa da işin anahtarı gibi görünüyor. Öğretmenlerin yaklaşık yarısı (yüzde 49) öğrencilerin birbirlerini sıklıkla pozitif bir dille teşvik ettiğini bildiriyor. Bir öğretmen şöyle diyor: “Çocuklar arasında çok daha fazla birbirine destek var artık. ‘Ha ha sen çıktın” demek yerine ‘Hey, iyi denemeydi, iyi iş çıkardın’ gibi sözler söylüyorlar birbirlerine.”
Daha az zorbalık ve daha az öğrenciler arasında çatışma olayları yaşanıyor.
Daha fazla öğrencilerin inisiyatif aldığı oyunlar oynanıyor. Öğrenciler, teneffüs zamanının yüzde 83′ünde kendi inisiyatifleriyle çeşitli oyunlar başlattı. Bu oran teneffüs programı olmayan okullarda yüzde 33.
Kız çocukları teneffüs aktivitelerinde daha fazla yer alıyor. (Yüzde 85 ila 55 arasında)
“Bu analizler ‘kaliteli’ bir teneffüsün bir okul iklimine nasıl pozitif bir katkı sağlayabileceğine işaret ediyor. Araştırmamız sayesinde pozitif bir teneffüs deneyiminin, öğrencilerin çatışmaları çözme becerilerinin gelişmesine ve takım çalışması duygusu uyandırmasına sebep olduğu için özellikle düşük gelirli bir okulda sınıf iklimine nasıl katkı sağladığını gördük” diyor McLaughlin.
Bu yazı BÜMED MEÇ OKULLARI tarafından desteklenmektedir.

 
 
 
 
 
Kaynak: http://northdallasgazette.com/2015/09/02/is-recess-the-most-important-class/

Anahtar Kelimeler:
teneffüs önemli ders mi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim