Öğretmen Diyarı

Teminatı karma eğitim olan rejim, yerin dibine batsın!

İŞTE O YAZI:

 

Milli Eğitim Şurası’ında alınan kararların bir tavsiye niteliğinde olduğu görmezden gelinerek alınan her kararın hayata geçirileceği bir yaklaşımı ile anında eleştiri bombardımanı başlatıldı… Böyle olunca da tartışma ilgisiz alanlara kayıyor. Özellikle belli bir kesim kız ve erkek liselerinin ayrılması, isteyenlerin çocuklarını kız veya erkek liselerine, isteyenlerin de karma okullara gönderebilmesine imkân verilmesini rejim tartışmasına çevrildi. Bazıları karma eğitim devam ederken velilere bir tercih imkânı vermek için erkek ve kızlar için okullar açılması tavsiye kararını rejime dinamit koymak olarak takdim ettiler. Hâlbuki böyle bir tavsiye kararının uygulanması halinde fayda ve zararlarının neler olabileceği tartışılsaydı sanıyorum daha sağlıklı olurdu. Devletçi refleks devreye sokuldu ve sadece polemik yarışı başlatılmış oldu.

 

Hâlbuki bu ülkede benim ilk, orta ve lise yıllarımda İstanbul ve Ankara başta olmak üzere çeşitli illerinde kız ve erkek liseleri vardı. Kimsenin de aklına rejimin elden gittiği gelmiyordu. (...)

 

Görünen o ki, bazıları hâlâ 1940’lı yılların faşist anlayışından kurtulamamışlar. Bir yandan insan hakları şarkısını dillerinden düşürmeyenler her şeyi devletin belirlemesini savunurken kendi kendilerine ters düştüklerinin ya farkında değiller ya da takiyye yapıyorlar. Bu ülkede uzun yıllar devleti kutsayan zihniyet sahipleri istedikleri gibi at koşturdular ama artık inandırıcılıklarını kaybettiklerini görmek durumundadırlar. Uzun yıllardan beri devleti kutsayan anlayışın sahipleri toplumu kendi zihniyetlerine göre şekillendirmek için uğraştıklarından millet tarafından itibar görmemiş, milletin oyu ile iktidar olmayışlarını bile doğru değerlendirebilmiş değiller.

 

ABDÜLKADİR ÖZKAN / MİLLİ GAZETE

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim