Öğretmen Diyarı

Temel liselere kurs açma izni geliyor

Gerekçeli karar sonrasında dershanelere alternatif olabilecek formül arayışına giren MEB'in, yol haritasını bu hafta netleştirmesi bekleniyor. Bakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre yaklaşık 400 dershanenin özel öğretim kurumları arasında yer alan seçeneklerden birine dönüşmesi istenecek ve beklenenin aksine "1 Eylül itibariyle dershaneler kayıt alabilir" denilmeyecek.


BAKAN AVCI'YA BRİFİNG


AYM'nin, iptal kararının gerekçesinde, "Devlet dershaneye yasal statü verdi, kapatamaz. Eğitim öğretim hakkı ihlal edilemez" demesinin ardından gözler MEB'e çevrildi. İptale ilişkin, 24 Temmuz'da Resmi Gazete'de yayımlanan gerekçeli karardan sonra Bakanlık'ta başlayan toplantı ve istişare trafiği hafta başında da devam etti. Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü ile Hukuk Müşavirliği tarafından yürütülen teknik ve detaylı çalışmalar sırasında sektör temsilcilerinin de görüşleri alındı. Önümüzdeki günlerde, yürütülen tüm çalışmalar, seçenekler ile belirlenen yol haritası hakkında Bakan Nabi Avcı'ya kapsamlı bir brifing verilecek.


ÖZEL KURUMLARA ŞARTLAR


AYM'nin kararı sonrasında henüz kapsamlı bir açıklama yapılmazken, Bakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre yaklaşık 400 dershanenin özel öğretim kurumları arasında yer alan seçeneklerden birine dönüşmesi istenecek, dönüşmeyen kurumlar dershane olarak kayıt alamayacak. Dershanelere alternatif olabilecek bir formül üzerine çalışan bakanlığın, özellikle mezun öğrencileri sınavlara hazırlayacak özel okula dönüşmek istemeyen kurumlara yeni şartlar getireceği de konuşuluyor. Açılan iptal davasında temel liselere yönelik bir madde bulunmadığı için bu kurumlar, eğitim öğretime mevcut halleriyle devam edecek.


KURS TANIMI YENİDEN YAPILACAK


Edinilen bilgiye göre, özellikle çeşitli kurslar alternatifi üzerine yoğunlaşan bakanlık, "kurs" tanımını yeniden yapacak. Temel liselere, mezun öğrencilere yönelik kurs açma izninin verileceği de öne sürülüyor.


Hürriyet
 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol