Öğretmen Diyarı

Temel liseler mezunlar için kurs açacak

Gülseven ÖZKAN

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Anayasa Mahkemesi’nin dershanelerin kapatılmasını öngören düzenlemeyi iptal etmesinin ardından bakanlığın izleyeceği yol haritasının önümüzdeki hafta içinde belli olacağını açıkladı.


Bakan Avcı İstanbul’da dershane temsilcileriyle yaptığı toplantının ardından şunları söyledi: “AYM’nin gerekçeli kararı doğrultusunda ikinci mevzuatta yapacağımız düzenlemelerle ortaya çıkan yasal  boşluğu nasıl giderebileceğimizi, sektör temsilcileriyle belli noktaya getirdik. İkinci mevzuattan şunu kastediyoruz. Yönetmelikte ve yönergelerde olacak değişiklikle bundan böyle dönüşüm sürecine girmiş kurumlar, henüz girmemiş olanlar nasıl bir yol haritası izleyecekler bunu belirlemiş olduk. Vardığımız son noktayı burada gözden geçirdik. Dershane temsilcilerinin eleştirilerini, değerlendirmelerini aldık. Bunun sonuçlarını da hafta sonu değerlendireceğiz. Önümüzdeki hafta içi yapılması gerekenler yapılmış olacak. Öğrencilerin, velilerin, eğitimcilerin beklentilerini en iyi şekilde karşılamış olacağımızı umud ediyorum.”


Üç dersten fazla kurs yok

BAKAN Avcı toplantıda, sektör temsilcilerine çizdikleri yol haritasını açıkladı. Onların eleştiri ve önerilerini aldı. Edinilen bilgiye göre bakanlık, temel liselerde kurs açma izni verecek. Ancak herkes istediği kadar ders için kurs açamayacak. Buna göre, temel liseler kendi öğrencileri dışında sadece mezunlara yönelik kurs açabilecek. Fakat mezun ve öğrenciler aynı katta kurs alamayacak. Kurumlar sadece üç dersten kurs açabilecek. Örneğin bir kurum Türkçe, matematik ve sosyal bilgiler dersleri verebilecek. Dönüşüm sürecinde kapanan, başvurusnu geri çekenler dershaneler de kurs açabilecek. Dershane öğretmenlerinin bakanlık bünyesinde istihdam edilmesine ise pek sıcak bakılmıyor. Ayrıca dershaneler 1 Eylül’den sonra kapanmazsa illegal kuruma dönüşeceği ve Bakanlığın buna müsaade etmeyeceği de toplantıda vurgulandı.

Dershaneciler: Herkes rahat olsun

Toplantıya katılan Özel Dershaneler ve Özel Öğretim Kurumları Birliği Derneği (ÖZ-DE-BİR), Özel Öğretim Derneği (ÖZDER), Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER) ve Özel Öğretim Kurumları Birliği Derneği (ÖZKUR-BİR) temsilcilerinin değerlendirmeleri ise şöyle:


Faruk Köprülü  ( ÖZ-DE-BİR Başkanı): Düşüncelerimizi dile getirdik. Bakanlık yaptığı düzenlemelerle bunlara cevap verebileceğini ifade etti. Belirsizlik içinde olan durum haftaya açıklanacak.

Hami Koç (ÖZKUR-BİR Başkanı): Veliler ve öğrenciler endişe etmesinler. Buradan çok mutlu bir şekilde ayrıldık. Güvenimiz fazlasıyla arttı. Çalışmalar yerindedir. Herkes rahat olsun.

İbrahim Taşel (TÖDER Başkanı): Dönüşüm süreci devam edecek. Anayasa  Mahkemesi’nin kararı çerçevesinde orada istenen özellikler dikkate alınarak bununla ilgili düzenlemeler yapılacak. Önümüzdeki haftalarda yönetmelik, tüzük çalışması yapılacak. Bunlara katkı vereceğiz.

Ahmet Akça (ÖZDER Başkanı): Burada, mahkeme kararının ayrıntılı olarak incelendiğini gördük. Bu konuda sektörün en büyük endişesi olan belirsizliğin olmasıydı. Bu belirsizlik bugün kayboldu. Temel liseler ve dönüşüm okulları güçlenerek çıktı. Bu süreci geriye döndürmek ne velilere ne öğrencilere ne de eğitim camiasına yarar sağlayacak. Yeni düzenleme ile temel liselerin ve öğrencilerin ihtiyaç duyduğu ek ders kurslarının okul sistemi içinde legal bir zeminde çözülmesi sağlanacak. Bugün burada bunu gördük.

Hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim