Öğretmen Diyarı

Temel bilimleri seçen lisans öğrencilerine 2 bin lira burs

Gençlerin ve araştırmacıların ihtiyaçlarını karşılanmak, bilim ve teknoloji alanında insan gücünün yetiştirilmesine katkı sağlamayı hedefleyen TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı (BİDEB), bünyesindeki burs ve destek programlarını güncelledi.

 

Bu kapsamda yapılan revizyonlardan biri, gençleri temel bilimler alanlarında lisans eğitimi almaya teşvik etmeye yönelik oldu. TÜBİTAK tarafından yapılan açıklamaya göre, 2014 yılı itibariyle programın kapsamında yapılan bu değişiklikle, ÖSYM tarafından yapılan Lisans Yerleştirme Sınavında matematik-fen puan türünde ilk 5 bine girerek, matematik, fizik, kimya, biyoloji bölümlerinden birine yerleşen lisans öğrencilerine aylık 2 bin lira burs verilecek. Sıralamada 5 bin 1 ile 10 bin kişi arasında yer alarak temel bilimlere yerleşen lisans öğrencilerine aylık bin lira destek sağlanacak. İlk 10 bin aday arasında yer alarak matematik, fizik, kimya ve biyoloji bölümleri haricinde bölümlere yerleşip matematik, fizik, kimya ve biyoloji bölümlerinde çift anadal programına kayıt yaptıranlara ise aylık 750 TL burs verilecek.

 

Buna göre yapılan değişiklikle, öğrenciler temel bilimleri ana dal olarak seçmese de burs alabilecek. Tıbbı tercih eden bir öğrenci yan dal olarak biyolojiyi seçerse ya da elektrik-elektronik mühendisliğini tercih eden bir öğrenci yan dal olarak fiziği seçerse aylık 750 TL'lik burstan yararlanabilecek.

 

\"Hürriyet\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol