Öğretmen Diyarı

“Temel bilimler gelişmeden uygulamalı bilimler gelişemez”
 Türkiye'de temel bilimlerin dip yaptığına dikkat çeken Prof. Dr. Sümbül, Temel bilimler gelişmeden uygulamalı bilimlerin gelişmesinin mümkün olmadığını söyl
Temel bilimler konusunda eğitim veren Fen-Edebiyat, Dil ve Tarih-Coğrafya, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakülteleri Dekanlar Konseyi (FEFKON) Toplantısı, Antalya’da başladı. 
Toplantıda konuşan Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Hüseyin Sümbül, Türkiye’nin büyük hedeflere ulaşabilmesi için temel bilimlere gereken önemin verilmesi gerektiğini söyledi. Türkiye’de temel bilimlerin dip yaptığına dikkat çekerek,Temel bilimler gelişmeden uygulamalı bilimlerin gelişmesinin mümkün olmadığının altını çizdi.


Türkiye’de temel bilimlerin dip yaptığına dikkat çeken Prof. Dr. Hüseyin Sümbül, Temel bilimler gelişmeden uygulamalı bilimlerin gelişmesinin mümkün olmadığını söyledi.
Ramada Otel’de 10-11 Nisan tarihleri arasında yapılan Fen-Edebiyat, Dil ve Tarih-Coğrafya, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakülteleri Dekanlar Konseyi (FEFKON) Toplantısına, Türkiye’deki 71 üniversiteden dekan ve bölüm başkanları katılıyor. YÖK, TÜBİTAK, Milli Eğitim ve Sanayi bakanlıkları ile iş dünyasından temsilcilerin de yer aldığı toplantıya, Akdeniz Üniversitesi ev sahipliği yapıyor.

Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Hüseyin Sümbül, bu yıl 11′incisi gerçekleştirilen toplantıyla ilgili bilgi verdi. Prof. Dr. Sümbül, fen ve fen edebiyat gibi temel bilimler konusunda eğitim veren fakültelerin sorunlarını tartışmak için birayaya geldiklerini söyledi. Prof. Dr. Sümbül, toplantıyla ilgili rapor hazırlanacağını, bu raporun hem YÖK’e, hem Milli Eğitim Komisyonu Başkanlığı’na, hem de Cumhurbaşkanlığı başdanışmanlığına gönderileceğini açıkladı.

“İYİ ÖĞRETMEN YETİŞTİRMEDEN HİÇBİR ALANDA BAŞARILI OLAMAYIZ”

Prof.Dr. Hüseyin Sümbül, Türkiye’nin büyük hedeflere ulaşabilmesi için temel bilimlere gereken önemin verilmesi gerektiğini söyledi. Buna karşılık Türkiye’de temel bilimlerin dip yaptığına dikkat çeken Prof. Dr. Sümbül, başarılı öğrencilerin bu bölümleri tercih etmediğini söyledi. Temel bilimler gelişmeden uygulamalı bilimlerin gelişmesinin mümkün olmadığını kaydeden Prof. Dr. Sümbül, “İyi öğretmen yetişmesi mümkün değil, iyi öğretmen yetişmezse hiçbir alanda başarılı olmamız mümkün değil” dedi.


“BAŞARILI ÖĞRENCİLER TIP VE MÜHENDİSLİK SEÇİYOR”

Liselerde öğrencilerin çoğunun sosyal alanları tercih ettiğini anlatan Prof.Dr. Sümbül, Fen alanını seçen öğrenci sayısının az olduğunu, bunun sonucunda başarılı öğrencilerin üniversitede tıp ve mühendislik dallarını tercih ettiğini ifade ederek, ”Neredeyse en kötüleri temel bilimlere geliyor. Bu da kendi ayağımıza kurşun sıkmaktır. Kendi ayağımıza kurşun sıkınca da koşmamız mümkün değildir” dedi.

Bugün velilerin çocuklarının eğitimiyle ilgili büyük bir kaygı içinde olduğunu da aktaran Prof.Dr. Sümbül, şunları ekledi:

“Veliler çocuğunun eğitimi için en iyi okulu araştırıyor. Sonra da ‘orada en iyi öğretmen hangisi’ diye bakıyor. Ama her okulun iyi olması lazım. Ne yapmak lazım? Temel bilime, öğretmen yetiştirmeye ve öğretmenlik mesleğine önem vermek lazım. Öğretmen maaşlarının diğer meslek gruplarından farklı olması lazım. Öğretmenliği teşvik ederken sayı katlayarak artırılmamalı. Ne kadar ihtiyaç varsa o kadar öğretmen yetiştirilmeli. Örneğin vatandaş bir sene ektiği domates para etmiyorsa, ertesi yıl patates ekiyor, planlama yapıyor. Devletin yok. Sürekli dolduruyor.”

Kaynak:DHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim