Öğretmen Diyarı

Televizyon Aileleri Bölüyor!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yaptığı ‘Türkiye’de Aile Yapısı Araştırması’ sonuçları pek iç açıcı değil. 12 bin aile üzerinde yapılan araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de TV izleme oranı her geçen gün artarak devam ediyor. Televizyonun aile fertleri arasına girerek, aile içi iletişimi aksattığı ortaya çıktı.


Araştırmalara göre, Türkiye’de aile bireyleri artık konuşmuyor, oturup televizyon izliyor.   Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın 2014 yılı ‘Sosyal Faaliyetler’ adlı araştırmasında ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Buna göre, aile üyeleri birbiriyle konuşmak yerine televizyon izlemeyi tercih ediyor. Bireylerin yüzde 51'i sık sık TV izlediğini söylerken hiç TV izlemediğini söyleyenlerin oranı yüzde 8,2 oldu. Metropollerde ve özellikle dağılmış ailelerde TV başında vakit geçirme oranının geniş ailelere kıyasla daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Eşinden boşanan kişilerin yüzde 60’ı TV’ye kitlenmiş durumda.  Aile üyesinin fazla olduğu evlerde bu oran yüzde 42’ye düştü. Geniş ailelerin ise yüz yüze iletişimi tercih ettiği aktarıldı.  


TV İZLEME SÜRESİ 7 SAATİN ÜZERİNE ÇIKTI  

Orta yaş grubundakiler daha çok ekran başında vakit geçiriyor. 35-44 yaş grubunda ise bu oran yüzde 59 oldu. Araştırma sonuçları Fatih Üniversitesi’nde düzenlenen ‘Çekirdek Ailenin Yeni Üyesi: Medya’ panelinde masaya yatırıldı. Panelde konuşan uzmanlar araştırmada TV başında 7 saatten fazla zaman geçiren kişi sayısının hızla arttığının görüldüğünü ifade ederek, gelecekte aileyi bekleyen en büyük tehlikenin sanal medya ve sanal ilişkiler olduğunu ifade etti. Sanal ilişkinin başlamasının ve bitirilmesinin gerçek ilişkilere göre daha kolay olmasının, insanların gerçek kimliklerini kolaylıkla saklayabildikleri sanal ve yapay ortamları tercih etmesine neden olduğu bildirildi. Uzmanlar, sosyal medyanın ve sanal ilişkilerin gerçek ilişkileri de olumsuz yönde etkilediğinin altını çizdi. Fatih Üniversitesi Öğr. Gör. Eğitimci Sosyolog Abdulrezzak Çil, TV ve internet karşısında geçirilen vakitlerin fazla olmasının sebepleri arasında alternatif boş vakit değerlendirme seçeneklerinin olmamasını gösterdi. Yetersiz olan ebeveynlerin hem kendilerini hem de çocuklarını TV ve internet yoluyla dinlendirmeye çalıştıklarını söyleyen Çil, “Bu durum bir anlamda bireysel kariyer hedeflerinden uzaklaşmaya sebep olduğu gibi çocukların da akademik başarılarını olumsuz yönde etkilediği sonucunun ortaya çıkarmaktadır.” dedi.  


‘TAHAMMÜLSÜZLÜĞE NEDEN OLUR’  

Panelde konuşan Fatih Üniversitesi Öğr. Gör. ve Aile Danışmanı Efkan Yeşildağ, aile içinde her şeyi düzeltecek ya da kötüye götürecek olan yegâne unsurun iletişim olduğunu belirtti. Yeşildağ, “İletişimin bozulması, paylaşımın bozulmasına sonrasında nitelikli vakit geçirmeyi engellemeye, yan yana gelmekten hoşlanmamaya ve tahammülsüzlüğe sebep olur. Buradan ise aile içi şiddet doğar. Şiddetin panzehiri şefkattir. Aynı evin içinde yaşayan fertlerin kendilerini medyanın esiri durumuna düşürmesi şu anda toplumda var olan sıkıntıları ortaya çıkarmaktadır.” şeklinde konuştu. 

 

mebogretmen.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol