Öğretmen Diyarı

TELAFİ TELAFİ ETMEDİ

Okulların kapanmasına sayılı günler kala okullara gönderilen yazı ile öğrencilere bir sınav hakkı daha tanınmıştı.

Karnelerin şekillendiği şu günlerde görüldü ki telafi amacıyla getirilen bu sınavlar amacına ulaşamadı. Telafi etmek bir yana notların daha da düşmesine neden oldu.

Telafi sınavının aksi yönde tesir etmesinde pek çok etken rol oynadı. Bunlardan biri de bu sınavların, son sınavların peşi sıra ve ard arda gelmesi durumuydu.

Öğrencilere konuları tekrar etme ve çalışma için yeterli vakit tanınmaması ve öğrencilerin pek çok farklı dersten ard arda sınava girmek durumunda kalması, telafinin telafi etmemesine yol açtı.

 

KANAATLE YÜKSELEN NOTLAR TELAFİYLE DÜŞTÜ

Öğretmenler öğrencilerin getirdiği performans ödevlerine ve onların yıl içindeki hal ve tavırlarına göre zaten notlarda maksimum düzeyde bir yükselmtme sağlamıştı. Ancak telafi sınavları bu hesapları da zora soktu. Örneğin performans notlarıyla 40lı rakamlara taşınan notlar, başarısızlıkla sonuçlanan telafi sınavları neticesinde tekrar düşüşe uğradı. Bu da öğrencilerin yıl sonu ortalamalarını olumsuz etkileyecek gibi.

 

ZAMANLAMA HATASI

Göç yolda düzelir mantığıyla ve aklıma geldi yapayım tavrıyla ortaya atılan bu yeni sınav fikri, maalesef amacına ulaşamadı. Öğretmenler, telafi sınavı dönem başında belirlenmiş olsaydı ve sınav takvimi buna göre hazırlansaydı, bu sınavın belki amacına daha yakın olabileceği fikrini savunuyorlar. Ayrıca öğretmenler, telafi sınavının zamanlama olarak birinci dönem sonu değil,  ikinci dönem sonunda yapılmasının daha yararlı olacağı fikrindeler.Meb Medya - Özel Haber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol