Öğretmen Diyarı

Teknoloji ve Tasarım Dersi ve Ortak Geleceğimiz

Öğrenci sorunlarına çözüm üretmeyi somutlaştırarak çözümünü ortaya koymayı, bilgi kirliliği çağında doğru araştırma yapmayı, ihtiyacı olan bilgiye ulaşmayı ve onu kullanmayı, çözümüne farklılıklar katarak insanlara sunmayı, özgüven ve saygısını artırmayı hedefleyen, haklarını nasıl koruyacağını öğreterek öğrenciyi üretkenliğe teşvik eden bir programdır. 

Ülkemizde giderek güçlenen proje temelli çalışma prensibini temel alan bu ders ayrıca Bu Benim Eserim, Şimdi Düşünme Zamanı, Geleceğin Mucitleri, Uluslararası Düş Çizgisi Tasarım Olimpiyatları vb ulusal ve uluslar arası birçok yarışma ve organizasyona da kaynak teşkil etmektedir. Bir insana birçok özellik kazandıran, gelecekte dünyada güçlü bir Türkiye de yer alacak, hangi mesleği yaparsa yapsın projeler üreten, işinde inovatif fikirler uygulayan gelişmiş ülkeler arasında yer alacak bir neslin yetişmesine ön ayak olan bu dersin MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından 6287 sayılı kanun kapsamında 2013-2014 eğitim programında ortaokul 5. sınıflara konulması gerekirken ortaokul 6. sınıf programından çıkarıldığı görülmektedir. Oysaki OECD 2009 raporunda Norveç’te sadece Teknoloji ve Tasarım Lisesi olarak eğitim veren lise örnek olarak gösterilmekte ve yaygınlaştırılması istenmektedir. “UNESCO SCIENCE REPORT 2010 TURKİYE” “Innovation has been taught since 2006 in Turkish secondary schools as part of a compulsory course in technology and design” inovasyon eğitimi açısından Teknoloji ve Tasarım dersinin önemine vurgu yapılarak Teknoloji ve Tasarım dersinden dolayı Türkiye’ den övgüyle bahsedilmiştir. 

 

Ülkemizin büyük markalar çıkaran girişimci ve endüstrileşmiş bir ülke olma hedefinin gerçekleştirilebilmesi için yaşam boyu tasarım ilkesini ülkemizin vizyonuna adapte etmemiz gerekmektedir. Bunun için genç beyinlere bağımsız düşünme yeteneğinin aşılanması önemlidir. Bu sayede küresel bir güç olma yolunda teknolojiye yön veren ve onu üreten genç beyinlere sahip olabilir ve halkımıza daha yüksek standartlarda refah bir yaşam sunabiliriz.

 

Tüm bu nedenlerle Avrupa da ve tüm dünyada yenilikçi düşünmenin temeli olan tasarım sanayileşmenin anahtarı konumunda iken, Milli Eğitim Bakanlığının en güzel uygulamalarından biri olduğunu düşündüğümüz ve geleceğe yönelik üretken beyinler yetiştirmeyi amaçlayan Teknoloji ve Tasarım Dersinin Ortaokullarımızın 6. Sınıflarından kaldırılması bir yana İlkokullarımızın 4. Sınıfı ve Ortaokullarımızın 5.sınıfların da da yaygınlaştırılması önem arz etmektedir. Bu noktada ortak geleceğimize sahip çıkmak, kalkınmada tasarımın katkısını toplumumuzun her kesimine hissettirebilmek ve okullarımızda Teknoloji ve Tasarım Dersinin gerekliliğine yönelik farkındalık oluşturmak için desteğinize ihtiyaç duymaktayız.

 

Teknoloji ve Tasarım Öğretmenleri Meslek Kuruluşu Derneği olarak bu konuda yapılacak her türlü işbirliğine açık olduğumuzu belirtir, vereceğiniz destekle daha üretken ve müreffeh bir Türkiye’ye ulaşmak inancıyla saygılarımızı sunarız.
 
 
Özgün DEVRİM
Teknoloji ve Tasarım
ÖğretmenleriMeslek Kuruluşu Derneği

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim