Öğretmen Diyarı

Teknoloji ve Tasarım dersi ortaokullarda tüm sınıflarda okutulsun

Bu sıkıntıların son bulması ve pek çok öğretmenin mesleğine mutlu bir şekilde devam edebilmesi için Teknoloji ve Tasarım dersinin ortaokul tüm sınıflarında okutulması gerekmektedir.

Teknoloji ve Tasarım dersinin yararları ve gerekliliği tam olarak anlaşılmamaktadır. Teknoloji ve Tasarım dersi merak eden, soru sormaktan çekinmeyen, gözlem ve araştırma yapmaya hevesli bir kişiliğe sahip olmayı sağlar. Teknoloji ve tasarım dersi gözlem ve araştırmaya dayanır. Bu nedenle öğrenci yeni birşeyler öğrenme hevesi ile soru sorar ve araştırma yapar. Teknoloji ve tasarım kişinin kendi bakış açısıyla olayları gözlemlemesini ve yorumlamasını sağlar bu sayede çevresindeki olayları ve mekanları ilişkilendirir. Öz güvenini, hayal gücünü ve estetik duygularını geliştirmelerini sağlar. Teknoloji ve tasarım dersi ile olayları ve mekanı hayalinde canlandırır  ve tasarlayarak estetik duygularını geliştirme imkanını bulur. Teknoloji ve tasarım dersinde yaptığı tasarımla özgüveni artar yeni tasarımlar yapma ihtiyacı duyar. Kendisi ve çevresi ile barışık, rekabete ve yeni yaşantılar edinmeye açık olmalarını sağlar. Teknoloji ve tasarım dersinde daha iyi şeyler ortaya koymak için rekabete girer , daha önce yapılmayan tasarımlar yapmak için yeni yaşantılar edinir. Bağımsız olarak düşünebilme alışkanlığı edinmelerini sağlar. Teknoloji ve tasarım dersi bağımsız,araştırmaya yönelik,yenilikçi düşünmeye zorlar. Özgün tasarımlar ortaya çıkarmalarını sağlar.

Teknoloji ve tasarım dersi çevresinde olmayan , sıradışı , yeni projelere açıktır. Aldığı kararları değerlendirmeleri ve sorumluluklarını taşımalarını sağlar. Teknoloji ve tasarım ile yeni,geleceğe yönelik kurgu ve projeler yapar. Teknolojik gelişmeler karşısında kendilerini yenilemelerini sağlar. Duygu ve düşüncelerini farklı yollarla ifade etmelerini sağlar. Araştıran, sorunlara çözüm üreten, yenilikçi,   projeler üreten bir nesil yaratmak için Teknoloji ve Tasarım dersi eğitimin alt kademelerinden itibaren tüm sınıflarda müfredata konulmalıdır.

 

İMZA KAMPANYASI LİNKİ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Nilüfer Kaya 2 yıl önce

5,6,7.sınıflarda okutulması daha iyi olur.

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim