Öğretmen Diyarı

Teknik öğretmenlerin Yaşadığı Sorunlar Çözülecek mi?

Kütahya Milletvekili Prof. Dr. Alim ışık tarafından hazırlanan ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın cevaplamasının istendiği soru önergesinde şu ifadelere yer verildi:


Mesleki ve Teknik öğretmenlere tanınan Mühendislik Lisans Tamamlama Programları ile eğitiminde yaşanan sorunların çözümüne yönelik çalışmalarla ilgili olarak;


1. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca 2013 yılı Eylül ayında başlatılan Mühendislik Lisans Tamamlama programları hangi üniversitelerimizde ve hangi programlarda uygulamaya konulmuştur?


2. Anılan programlara şimdiye kadar kaç başvuru yapılmış ve bunların kaçı kayıt hakkı kazanabilmiştir?


3. Anılan programlara kayıt yaptıran teknik öğretmenlerin üniversitelere göre farklı uygulamalarla karşılaştıkları, ders sayılarının ve kredilerinin büyük değişiklikler gösterdiği ve neredeyse hiç kimsenin bu programları tamamlamasının mümkün olamayacağı iddiaları doğru mudur?


4. Doğru ise bu farklılıkların giderilerek standart bir uygulamanın gerçekleştirilmesi konusunda Bakanlığınızca yürütülen bir çalışma var mıdır?


5. Anılan programların Mühendislik fakülteleri yerine Teknoloji Fakülteleri bünyesinde açılması, alınacak ek ders sayılarının programlara göre daha makul bir sayıya çekilmesi, eğitimde uzaktan eğitim, hafta sonu eğitimi veya 2. öğretim eğitimi alternatiflerinin de hak sahiplerine sunulması konusundaki talepler hakkında Bakanlığınızın görüşü nasıldır?


6. Matbaa ve yapı ressamlığı programlarına da aynı hakkın verilmesi konusundaki çalışmalar ne aşamadadır?


7. Bakanlığınızın konuya ilişkin görüşü ve 2014-2015 eğitim öğretim yılı programı nasıldır?

 

http://memurmedya.com

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol