Öğretmen Diyarı

Teknik Öğretmenlerin Mühendislik Tamamlama Derslerinden Muaf Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Mühendislik Tamamlamada her şey bitti. Artık ders kayıtlarını yapmak kalıyor. Fakat bir sorun var. Öğrenciler tepkili. Çünkü fark derslerinin çoğu önceden alınmış. Bu durumda ne yapmak gerekiyor ?

Öncelikle dilekçe muhabbetlerine girmeden önce şunu iyi bilmek lazım. Yönetmenlikle ders muafiyet ile ilgili kısımda;

“Öğrencinin muaf olmak istediği ders ile daha önceden aldığı dersin adı ve %70 içeriği tutmak zorunda ve en önemli noktası o dersi SON 5 YIL İÇİNDE ALMIŞ OLMASI GEREKMEKTEDİR..”

şartı bulunmaktadır. Buna dikkat etmelisiniz.

Konu ile ilgili bir arkadaşın yapmış olduğu yararlı araştırmayı sizinle paylaşmak istedim. Savaş Arpancil’ e bu konuda teşekkür ediyorum.

Mühendislik Tamamlamada Derslerden muaf olmak için Yasal olarak yapılabilecek işlemler

Öncelikle Üniversite ile bu işi halletmeye çalışın. Aşağıdaki linkte paylaştığım gibi bir çok üniversitede de benzer formlar var. Doldurup dilekçenizi öğrenci işlerine iletin.

TIKLAYINIZ

Baktınız olumlu bir gelişme yok. Aşağıdaki işlemleri uygulayın.


1-Üniversiteye muafiyet için dilekçe verin ve bölümünüzün Mühendislik ders içerikli belgelerin onaylı suretini isteyin

2- Üniversitenin verdiği cevabı ve ders içerikli belgeyi alın, kendi üniversitenizden aldığınız ve gördüğünüz ders içerikli onaylı belgeyi ve transkipi de ekleyin.

3- http://www.ombudsman.gov.tr/content_detail-352-625-basvuru-formu.html linkindeki gerçek kişiler için başvuru formunu da doldurup dosyanıza ekleyerek.

4-http://www.ombudsman.gov.tr/custom_page-348-nasil-basvuru-yapilir?.html linkindeki başvuru yöntemi yoluyla başvurarak hakkınızı arayın. Bu konuda fazla geç kalmamanızı öneririm.

 Deneyen arkadaşlar varsa paylaşabilirler. Sonuçları buradan paylaşalım.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol