Öğretmen Diyarı

Teknik Öğretmenlerin Atanama(Ma) Sorunları

Teknik Öğretmenlerin Atama Sorunları Devam Ediyor ...Milli Eğitim Bakanlığı atamalarında uzun yıllardı es geçtiği bir bölüm.Yıllardır teknik öğretmen ataması yapyan bakanlığın mağdur ettiği teknik öğretmen artık bu duruma bir an önce son verilmesi ve kendilerininde bir atama hakkınasahip olduklarının hatırlanmasını istiyorlar.Hatırlanacağı üzere teknik öğretmenlerden bir kısmına tamamlama programıyla mühendisliğe geçiş hakkı tanılmıştı.Bu durum çoğu kısımdan tepkitoplamıştı.Teknik öğretmenler bir çok kez arada kalmıştı.Milli Eğitim Bakanlığıda bu durumun farkında ve atama yapmadıkların için uzun bir mücadelenin ardından teknik öğretmenlerin sesini kısabilmek adına bu program tamamlama hakkı verilmişti.Teknik öğretmenler bu hakkı belki istiyor belki istemiyor ama görünen şudur ki teknik öğretmenler kendi mesleğini yapmak istiyorlar. 

  Gün geçmiyor ki Milli Eğitim Bakanlığında yeni bir kabus yaşanmasın.İşte onlardan biride teknik öğretmenler oldu.Mesleki eğitimin ve teknik eleman eskikliğinin acısını çeken bir ülkede teknik öğretmenlerin es geçilmesi gerçekten akıl alıcı bir durum.Mesleki teknik eğitime önem verilecek deniliyor ama bakıldığında bu işin üstadlarına, bu işi öğreteceklere, bir ülke sorununu çözmeyi üstlenecek kişilere hiç önem verilmiyor.Umarız ki bir an önce teknik öğretmenlerin sesi duyulur ve bu ülke sorununa gerçek anlamda el atılır.

 

  İşte teknik öğretmenlerimizden gelen mailler;

 

2005 yılında mezun olan bir giyim öğretmeniyim her sene sınava girdim her sene puanımı biraz daha yükselterek devam ettim. Kadrolu öğretmen olamadım ama kadrolu Kpssci oldum.Ama bu durum bende artık psikolojik sinirsel bozuklulara yol açmaya başladı.Hayatı yaşamıyorum sanki hep aynı düşünce ne olurdu atansaydım.Senelerdir 14 senedir Giyime ayrılan kontejan 601.Bazı teknik öğretmenler yani oda 1-2 bölüm 65-70 lerle bu eylülde atandı biz 80puanlarla açıktayız senelerdir ücretli görev yapıyoruz.Bize 67 kadro verdiler mezun sayımızı göz önünde bulundursalar en az 200 kadro vermeleri gerekiyordu.Çok bir şey istemiyoruz 200 kadro.Sınava yine hazırlanacağım ama ya 0 kontenjan açıklarlarsa ne kadar büyük bir psikolojik baskı.Biz sınavın finansörümüyüz Dünyanın neresinde böyle bir uygulama var.Senelerdir moral bozukluğundan başka birşey yok.Giyim sektörü Türkiyede istihdamda çok önemli, mesleki eğitimde %70olacaktı nasıl olacak bu doğru ya üretmeyen dışardan satın alan bir ülkeye dönüştük aslında bunun en önemli göstergesi ise biziz " 

 

"Merhabalar..ben Mobilya ve İç Mekan Tasarım ögretmeniyim 5 yıldır bu sınava giriyorum ilk defa 81 aldım ve 19.sıradayken cuma günü gördüğüm manzarayla şoka girdim geçmiş yıllarda ortalama 30-40 alım olan ben ve benm gibi teknik ve mesleki eğitim branşlarına hiç kadro verilmemiş sıfır kadro..özür gruplarında 200 açık gösterilen Mobilya ve İç mekan tasarımı,Metal,Motor,Makina gibi önemli bölümlerin sıfır kontenjana layık görülmesi bizi çıldırtmıştır magduriyetimizin giderilmesini istiyoruz bu haksızlıga bir son verilmeli..meslek lisesi memleket meselesi diyerek çıktıkları bu yolda ilerliyorlar ama bizsiz ! birçok haber yapıldı bu yıl sizin sitenizde de yapıldı meslek liseleri iyileştirilcek tarzında hani nerde zaten 5er 10ar alınan branşları kısmakta neyin nesi sıfır kontenjanda ne demek oluyor ? bizler yıllarımızı verdik kpss ugruna herseyden vazgeçtik bu muydu adalet ? adaletli dağılım bunun neresinde ? üvey evlatmıyız biz? yıllardır yeter ! lütfen sesimizi duyun ve duyurun...artık dayanamıyoruz...hak adalet istiyoruz...
 
TEKNİK ÖGRETMENLERE GEREKEN DEĞER VERİLMELİ ÜVEY EVLAT DEĞİLİZ BİZ!"
 
    Umuyorum ki bu sese bir an önce kulak verilir ve atanamayan teknik öğretmenlerimize bir çözüm üretilir.

 

Onur ÖCALAN/
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol