Öğretmen Diyarı

Teknik Öğretmenlere Yapılan Haksızlık

 Manisa Memur-Sen İl Temsilcisi ve Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Mehmet Emin Sofuoğlu, Mesleki ve teknik eğitimkurumlarında koordinatör öğretmen olarak görevlendirilmesi suretiyle bir alan/daldaişletmeye öğrenci gönderilen sınıflardakiuygulamalı meslek dersleri toplam dersyükünün iki katına kadar “İşletmelerdeMeslek Eğitimi” adı altında ek dersverilmesine yönelik Mesleki ve Teknik EğitimYönetmeliği hükmünün, Milli Eğitim BakanlığıOrtaöğretim Kurumları Yönetmeliği'yle yürürlükten kaldırıldığını ve bu durumun pek çok mağduriyetlere yol açacağını söyledi.

Sofuoğlu, koordinatör öğretmen görevlendirilmesinde toplam ders yükünün iki katına kadar görevlendirme yapılabiliyorken, yeni yönetmelikle bu görev yarı yarıya azaltılarak toplam ders yükü seviyesine indirildiğini, bu durumun beraberinde pek çok olumsuzluğu ve hak kaybını getireceğini kaydetti. Sofuoğlu açıklamasında şunları söyledi:

İl istihdam ve mesleki eğitim kurulunca 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu kapsamına alınan meslek alan/dallarında öğrenim gören öğrencilerin işletmelerde mesleki eğitim görmelerinin esas olduğu yönetmelikte ifade edilmektedir. Buna rağmen işletmelerde meslek eğitimi adı altında verilecek ek ders saati sayısının düşürülmesi, özellikle taşrada mesleki eğitim verecek nitelikle işletmelerin zar zor bulunduğu dikkate alındığında işletme bazında mesleki eğitim uygulamalarını zora sokacaktır.

Yine söz konusu hükümle, teknik öğretmenlerin işletmelerde meslek eğitimi haricinde ek ders imkanı fazlaca olmadığından ek ders ücretlerinde yarı yarıya düşüş meydana gelecektir.

Söz konusu düzenlemeyle mesleki ve teknik eğitim kurumlarında haftalık toplam ders yükü azalacağından, çok sayıda teknik öğretmen norm kadro fazlası durumuna düşecektir.

Bu uygulamanın, Bakanlığın Mesleki ve Teknik Eğitim Strateji Belgesi ve Eylem Planı Taslağı'nda, öncelikli tedbirler arasında sayılan “işyeri tabanlı eğitimlerin etkinliği ve verimliliği artırılacaktır” eylem planı ile uyumsuz ve taban tabana zıt olduğu da dikkatlerden kaçmamıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı'na bir yazı göndererek, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nin ilgili hükmünün, “İşletmelerde meslek eğitimi adı altında verilecek ek ders saati sayısı, bir alanda/dalda işletmeye öğrenci gönderilen sınıftaki/sınıflardaki işletmelerde eğitimi yapılan uygulamalı meslek dersleri toplam ders yükünün iki katını geçemez” şeklinde değiştirilmesini istedik. 

 

personelmeb.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol