Öğretmen Diyarı

Teknik Öğretmen sorunu çözecek teklif

MHP'li Büyükataman'ın ve yine MHP'li Mehmet Şandır'ın imzası bulunan kanun teklifi AKP tarafından reddedilmezse kamuda büyük bir adaletsizliğin önüne geçilmiş olacak. Bununla birlikte kamuda çalışan pekçok kişi artık başka bir kadroya veya işe geçmeye çalışmayacak. Top şimdi hükümette.

Türkiye’de hiçbir fakülte mezunu, Teknik Eğitim Fakültesi mezunu teknik öğretmenler kadar mağdur edilmedi. Ne öğretmen olarak atamaları yapıldı ne kamuda teknik personel olarak çalışmalarına izin verildi ne de özel sektörde unvan ve yetki tanımlaması yapılıp çalışmalarının önü açıldı. Kısacası sizi öğretmen olarak atamıyoruz, ünvanda vermiyoruz ne haliniz varsa görün denildi. 3795 sayılı yasaya göre kanuni hakları olmasına rağmen tam 10 yıldır YÖK tarafından mühendislik tamamlama programları açılmadı. YÖK’ün kendisini kanun yapıcı yerine koyması da meclisin çıkardığı yasayı uygulamaması da kimseyi rahatsız etmedi. Aşağıdaki maddelerde de görüleceği üzere Teknik Öğretmen” ünvanı devlet tarafından teknik bir unvan kabul edilmiştir.

1-) İmar kanununun uygulama yönetmeliklerine göre 1.sınıf fen adamıdır.

2-) Yapı denetimi uygulama yönetmeliğine göre teknik öğretmenler teknik elemandır ve 15.000 m2’ye kadar yapıları denetleme yetkisi vardır.

3-) Enerji Kaynaklarının ve enerjinin kullanımında verimliliğinin artırılmasına dair yönetmeliğe göre de teknik öğretmenler enerji yöneticisi olabilmekteler.

4-) 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanununa göre teknik eleman olarak adlandırılmış ve iş güvenliği uzmanı olabilmektedir.

5-) 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda Teknik Hizmetler Sınıfı içerisinde “Teknik öğretmen okullarından mezun olup da öğretmenlik mesleği dışında Teknik Hizmetlerde çalışanlar” denilerek teknik bir unvan olarak tanımlanmıştır.

 

Buna rağmen teknik öğretmenler kamuda teknik öğretmen olarak çalışamamaktadır.

 

Ve işte artık teknik öğretmenlerin kamuda yaşadığı ünvan sorunu çözülüyor.

 

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, şimdiye kadar defalarca teknik öğretmenlerin sorunlarına ilişkin soru önergesi verdi ancak MEB’in bu sorunu çözmeye hiç niyeti olmadığı çok açık görüldü ve Milliyetçi Hareket Partisi  kamuda ve özel sektörde zulme uğrayan teknik öğretmenlerin kamuda teknik personel olarak çalışabilmesi için kanun teklifi verdi. Teknik öğretmenlerin ünvan sorunu konusunda şimdiye kadar atılmış en büyük adımı atmış oldular. Soru önergelerinde teknik öğretmen ünvanının teknisyen ünvanına mahkum edilmesinin hiçbir vicdanın kabul etmeyeceğini ifade eden İsmet Büyükataman’ın verdiği kanun teklifinden sonra bu zulmü hangi kara vicdanların kabul ettiği hangi vicdanların kabul edemediği çok daha açık bir şekilde ortaya çıkacak.

 

İşte Milliyetçi Hareket Partisi teknik öğretmenlerin kamuda teknik personel olarak çalışma haklarının ve itibarın iade edilmesi için bir kanun teklifi verdi ve bu sorunun çözülmesi noktasında ne kadar kararlı olduğunu gösterdi.

 

AKP iktidarı 11. yılına girdi ve geçtiğimiz 10 yıl içinde teknik öğretmenlerin hiçbir derdine derman olmadı ve bu sorunun devamının mimarı oldu. Şimdi tüm AK Parti ve CHP milletvekillerinin ellerini vicdanına koyup konuya siyasi yaklaşmayıp bu kanun teklifine destek vermeleri gerekir. Devletin teknik öğretmenlere karşı ayıbını örtmeleri gerekmektedir.

 

www.sonkale.org eğitim birimi –

Kaynak: sonkale.orgDikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim