Öğretmen Diyarı

TEKİN: Dershanelerin eğitime katkısı, OECD ortalamasının üzerinde

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, dershanelerin eğitime sağladığı katkının yüzde 25 ile OECD ülkeleri ortalamasının üzerinde olduğunu itiraf etti. Bu katkının kamu yükünü azaltmadığı düşüncesi ile özel okula dönüştürülmek istendiğini belirtti. Dönüşüm sürecinde özel okul olmak için başvuran dershane oranın ise yüzde 25'lerde kaldığını açıklayan Tekin, Haziran 2015'ten itibaren dershanecilik faaliyetlerin zorunlu olarak sona erdirileceğini, bu tarihten itibaren de başvuruların yüzde 70'lere kadar çıkabileceği tahmininde bulundu. 

Antalya, Belek'teki Kaya Otel'de düzenlenen 1. Eğitim Kongresi'nin açılışa katılan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, açılışın ardından programla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Türkiye'de özel sektörün eğitime sağladığı katkılar hakkında bilgiler sunan Tekin soğuk savaş döneminden sonra bağımsızlığını elde etmiş devletlerin bile özel sektörün eğitime katkısı yüzde 15'ler civarındadır olduğunu söyledi. Tekin, "OECD ortalaması yüzde 15-16 civarında ama Türkiye'de eğitim kademesine göre yüzde 3 ile 4 arasında değişiyor. Bu anlamda çok kötü durumdayız. Fakat bu şu anlama gelmez. Türkiye'de özel sektör, eğitime katkı yapmıyor anlamına gelmez. Diğer taraftan baktığımızda yaklaşık olarak 16 milyon öğrencimiz var. Geçtiğimiz yıl 4 milyon öğrenci dershaneye gidiyordu. Yani sektöre özel sektörün katkısı yüzde 25'ler civarında ama bu doğru yönlendirmiyor." dedi.

 

TÜRKİYE'DE ÖZEL SEKTÖRÜN EĞİTİME KATKISI OECD ÜLKELERİNİN ÜZERİNDE!

 

Devlet okullarında eğitim gören çocukların bir kere de dershaneler tarafından eğitildiğini ifade eden Tekin, "Bu çelişkiyi, totolojiyi ortadan kaldırmak için biz eğitime katkı sağlamak isteyen özel girişimciler için özel tedbirler alalım. Siz de katkınızı, desteğinizi, yatırım alanınızı bu ülkenin kaynaklarını optimim kullanacak, rasyonel kullanacak şekilde doğru yere kanalize edelim. Dershaneler yerine özel okullar açın biz size destek verelim dedik. Hedefimiz 2023'lü yıllarda OECD ülkelerin ortalamasının üstüne çıkmak. Yüzde 15-20 arasında bir rakamı yakalamak istiyoruz." şeklinde konuştu. Dershanelerin dönüşüm sürecinin sağlıklı bir şekilde sonuçlandırılması durumunda bu rakamları otomatik olarak temin edileceğini aktardı. Tekin, Türkiye'de özel sektörün, dershanelerin eğitime katkısına bakıldığında aşağı yukarı OECD ülkelerinin ortalamasının üzerinde bir rakam ortaya çıktığını söyledi.

 

"DERSHANELERİN SADECE YÜZDE 25'İ DÖNÜŞÜM İÇİN BAŞVURDU"

 

Dershanelerin dönüştürülmesi amacıyla alınan başvuru sayısı hakkında bilgi veren Tekin, dershanelerin 4'te 1'inin başvuruda bulunduğunu açıkladı. Tekin, "Fakat bizim asıl başvuru hedefimiz önümüzdeki yıl. Çünkü, 2014-2015 eğitim öğretim yılının sonuna kadar dershaneler dershane olarak faaliyetlerini devam ettiriyorlar. Hazin ayı sonu itibariyle dershanecilik olarak faaliyetlerine devam edemeyecek olan kurumlar özel okul açmak için başvuru yapacaktır. Şu an dershane olarak faaliyetlerini devam ettirdikleri için başvuru yapmıyorlar. Haziran ayı itibariyle dershanecilikleri sonlandıracağı için özel okula başvuracaklar biz de şu anda yüzde 25'ler civarında olan bu rakamın yüzde 50'nin üstüne çıkacağını tahmin ediyoruz. Şuradan tahmin ediyoruz. Biz bütün bu süreci yönlendirirken dershanecilerle günlerce defalarca toplantılar yaptık. Sektörün yaklaşık yüzde 70'i özel okula dönüş politikasını tasvip ettiklerini, onayladıklarını bize söylediler." şeklinde konuştu.

 

Arazi desteği, öğrenci başına maddi destek vererek kamunun sırtındaki yükü özel sektörle paylaşmak istediklerini söyledi. Dershane tartışmalarının böyle başladığına değinen Tekin, "Bir kısım insanlar bu tartışmaları farklı alanlara çekmesine rağmen, doğrusu buydu tartışmanın başladığı nokta burası. Bugünkü toplantıda da biz aynı fikrimizi devam ettirmek istiyoruz. Biz özel sektörün eğitime katkısını özel okul düzeyinde nasıl daha iyi bir noktaya çekeriz onu tartışıyoruz." ifadelerini kullandı.

 

"Paralel meselesi değil, eğitim meselesi mi?" şeklindeki soruya ise Tekin, "Değil, o politikacıların vereceği bir karar. Türkiye'de hedefimiz bu. Kamu kaynaklarını etkin kullanmak için politikalar üretmek. Devlet okuluna giden öğrencilerimiz özel okula giderse 40 kişilik öğrenci sayısı otomatik olarak 30'a düşecek. Rasyonel olan budur. Dershanecilik faaliyetleri haziran ayı itibariyle artık kalmayacak." cevabını verdi.

 

Tekin, 1. Eğitim Kongresinin ana başlıklarını eğitim felsefesinin yeni oluşumu, eğitim felsefesinin oluşumunda özel okulların yeri varlığı, pozisyonu olarak açıkladı. "Kongreye özel okul temsilcileri, akademisyenler, özel okul birlikleri, eğitime katkı sağlayan sağlamak isteyen özel sektör temsilcileri herkes burada." dedi. Kongre 30 Kasım'a kadar devam edecek.

 

personelmebhaber.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol