Öğretmen Diyarı

Taşıma ihalesi yapılmadı, eğitim aksadı

DHA
Zonguldak’ın Çukurören, Eceler ve Kaleoğlu köylerinde taşımalı eğitim gören öğrencilerden bazıları, servis ihalesinin yapılamaması nedeniyle ders başı yapamadı. Velilerden bazıları ise çocuklarını kendileri okula götürüyor.

Eceler Köyü’ndeki Murat Kayhan İlkokulu ve Ortaokulu’nun taşıma ihalesi henüz yapılamadı. Toplam 130 öğrencisi bulunan okula taşımalı sistemle gelen 96 öğrenci, ihale yapılamadığı için sıkıntı yaşadı. Çukurören ve Kaleoğlu köyleri ile Eceler Köyü’nün farklı mahallelerinde oturan öğrencilerden bazıları kendi imkanlarıyla okula gidiyor. İmkanı olan veliler, çocukları her gün okula götürüp getiriyor. İmkanı olmayanlar ise henüz ders başı yapamadı. Okula gidemeyen öğrenciler, okula giden arkadaşlarından notları alıp evde çalışarak derslerinden geri kalmamaya çalışıyor. Veliler, 28 Ekim’de eğitim ve öğretimin başlamasına rağmen servis ihalesinin yapılamamasına tepki gösterdi.

Çukurören Köyü’nde oturan 28 yaşındaki Birsen Boz, oğlu 7 yaşındaki Esat’ın 2’nci, kızı 11 yaşındaki Yağmur’un 5’inci sınıfa gittiğini belirterek, "Her sene yaşadığımız sıkıntılar bu sene daha ileriye gitti. Hem öğretmen sıkıntısı var hem de servis sıkıntısı. Çocuklar okula gidemiyor. Köyde insanlar bu yüzden göç etmeye başladı. Bazen kendi imkanlarımızla gönderiyoruz. Diğer öğrenciler de gelmediği için eğitim yapılmıyor. Bu kez çocukları eve gönderiyorlar. Derslerini evde bazen birlikte yapıyoruz. Bu işe bir an önce çözüm bulunmasını istiyoruz" dedi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri taşımalı eğitim ihalelerinin ilçe ilçe yapıldığını, söz konusu okulun ihalesinin bu hafta içinde yapılacağını söyledi.

 

 

 

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim