Öğretmen Diyarı

Tarım üniversitesi neden gerekli?

Abbas Güçlü


Geçen hafta sonu Silivri'deydim. Görünen o ki akıllarına koydukları üniversite açılıncaya kadar da gidip geleceğim. Çünkü bu üniversiteye Silivri'nin olduğu kadar ülkemizin de ihtiyacı var. Yoksa yok olup giden tarıma kimsenin sahip çıkacağı yok!


Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar ve Silivri halkı üniversite açma konusunda çok kararlı. Yeterince motivasyon ve altyapıları da var. Eksik olan biraz cesaret, biraz da destek. Eminim ki çok yakında o eksiklerini de tamamlayıp, Türkiye'nin ilk tarım üniversitesini açma onuruna erişecekler...


Tarım üniversitesi neden gerekli? Çünkü, tarım alanlarımız, tohumlarımız, çiftçilerimiz, yok olmak üzere. Daha da vahimi, Silivri halkı gibi, bazı duyarlı kişi, kurum ve kentlerimiz dışında, bu kötü gidişat, hiç ama hiç kimsenin umurunda değil.


Silivri, Osmanlı Sarayı'nın her türlü tarımsal ihtiyacını karşılıyormuş. Onlardan önce de Bizans'ın, Roma'nın ve diğer medeniyetlerin.


O günden bugüne tarım kenti kimliğini kaybetmemiş, kaybetmemek için hala direniyor. 3. havalimanı buraya yapılmadı diye üzülenler var ama gerçek Silivri ve tarım sevdalıları bu işe seviniyor. Havaalanı buraya yapılsaydı, tarım alanları yok olur, binlerce yıllık özelliğimizi kaybederdik diye seviniyorlar...


TOBB desteği!


Tarım üniversitesi için önümüzdeki günlerde Ankara'da önemli bir buluşma gerçekleşecek.


Başkan Işıklar ve arkadaşları önce Ziraat Odası'na, oradan da TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'na gidecekler ve üniversite için destek isteyecekler.


Umarız bu istekleri kabul görür ve üniversite için bir an önce düğmeye basılır. Yoksa ertelenen her gün, tarım alanlarının çok daha fazla yok olması anlamına geliyor...


TOBB gerekli desteği vermezse ne olur?


Elbette bu çok özel projeye destek çıkacak birileri çıkar. Devlet ya da TOBB benzeri kurumlar olmasa da tarıma gönül veren bir ya da daha çok hayırsever çıkıp, bağışta bulunabilir. Üniversite de fakültelerine, kampüslerine, araştırma çiftliklerine onların adını verebilir.


Hatta çok büyük bağışta bulunan birinin adı üniversiteye bile verilebilir. Yeter ki üniversite hayata geçsin.


Böyle örnekleri pek çok ilimizde görmek mümkün...


Eğitim söyleşisi


Silivri'ye ne zaman gitsem, açık havada, çay bahçelerinin birinde, halkla eğitim söyleşileri yapıyoruz. Her defasında fazlasıyla kalabalık oluyor. Yine her yaş grubundan dinleyicimiz vardı.


Israrla eğitim ve Türkiye nereye gidiyor sorusunu sordular. Hiçbir yere gittiği yok desek de inandırıcı olmadı.


Onların duymak istediği ile benim söylemek istediklerim farklıydı. Bazen ortak noktalarda buluştuk, bazen de ayrı düştük. Ama eğitimin önemi konusunda hemfikir olduğumuz kesindi.


Silivri, İstanbul'da, dünden bugüne, eğitimi en fazla ciddiye alan ilçelerden biri. Bu ilgisini üniversiteyle taçlandırırsa, tarıma olan ilgisi daha da artacak ve kentleri rantçıların yağmasından kurtulacak...


Şile'nin kamyonları!


İstanbul'un bir başka ilçesi Şile. Gidiş, geliş tam bir macera. Yol yol değil. Apple-tab-span" style="white-space:pre"> Devasa kamyonların ralli parkuru. 30-40 tonluk kamyonlar Ferrari'ler gibi yarışıyorlar. Bugüne kadar onlarca can aldılar ve hala onlara dur diyen de yok, kural koyan da.


Tam da yaz sezonuna girilirken umarız yeni kazalara neden olmazlar!..


Özetin özeti: Bir garip ülkeyiz ki sormayın!..

Milliyet
 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim