Öğretmen Diyarı

Tarihi mekanda aday öğretmen eğitimi
 KAYSERİ--Aday öğretmen yetiştirmede kültür ve medeniyetimizde eğitim anlayışının temelleri semineri kapsamında Kayseri’de eğitim gören öğretmenlerimize eğitimci Eray Demirçelik tarafından Kayseri Lisesi Milli Mücadele Müzesinde ders anlatımı gerçekleştirildi.

Mevcut okul binasının temeli 1903’te atıldı; önce birinci kat tamamlandı. 1915 yılında "Sultani"’ye dönüştürüldü. İkinci katının inşası 1916’da tamamlandı. Kurulduğu günden itibaren, Ermeni ve Rumlara yönelik kurulmuş olan Talas Amerikan Okulu ile rekabet etti.
Balkan Savaşı ve I. Dünya Savaşı okulun öğrenci sayısın azalmasına neden oldu.1921 yılında okul Ankara Sultanisi ile birleştirilip 12 yıllık tam teşkilâtı yatılı sultanî durumuna getirildi. İstiklal Savaşı devam ederken 24 Temmuz 1921’de TBMM’nin hükümet merkezini Kayseri’ye taşıma kararı vermesi üzerine lise binası TBMM toplantıları için hazır hale getirildi. Ancak Sakarya Savaşı’nın kazanılması üzerine hükümetin Kayseri’ye taşınması kararından vazgeçildi.

Okulun son sınıf öğrencilerinin tamamı eğitimlerini yarıda bırakıp cepheye gittiği ve Sakarya Muharebesi'nde şehit düştükleri için 1921’de okul mezun vermedi. Müzenin tüm bölümlerini gezen öğretmenlerimiz büyük bir beğeni ve hayranlık duyduklarını ifade ettiler.
ERAY DEMİRÇELİK

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim