Öğretmen Diyarı

Tarih Öğretmeni Adayları Hakkaniyet İstiyor

Bilindiği gibi her toplum geçmişini merak eder, ona ulaşmak ister. Geleceğin dünyasında yerini almak isteyen bir toplum olma aşamasında olduğumuz süreçte tüm Türk toplumunun belli bir tarih kültürüne şuuruna sahip olması gerekir. 
Asıl mesele ise bu toplum malesef tarih öğretmenlerine ve tarihine ne yazık ki sırtını dönmüş bir vaziyette. Siz çok iyi doktorlar, mühendisler yetiştirebilirsiniz, fakat toplumunu tanımayan bu insanlar ona hizmet etmekte hep eksik kalacaklardır. Toplumu tanımanın en iyi yolu ise başta sosyal bilimler olmak üzere tarih biliminden geçmektedir. 
   2008 yılında 12. sınıflarda okutulmak üzere çağdaş türk ve dünya tarihi ismiyle bir ders müfredata eklenmiştir. Ancak ders sadece liselerin sosyal bilimler bölümü öğrencilerinin alması büyük bir eksikliktir. Yakın tarihimize dair bilgilerden mahrum bırakılan genç kuşaklar kronik bir tarih algısının ve günümüzdeki olayları algılamasının güçlüğü önümüzde durmaktadır. Tarih müfredatının yakın tarih konularını içermesi ayrıca bu müfretdatın tüm lise öğrencilerine sunulması gereklidir. Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi dersi liselerde zorunlu hale getirlmeli ve programda belirtildiği gibi 4 saat verilmelidir. 
   İslam tarihi dersi büyük bir yanılgıya düşülerek din kültürü öğretmenlerine bırakılmıştır, halbuki adı üzerinde İslam tarihi bu ders talim terbiye öğretmen atama esasları çizelgesinde tarih öğretmenliği branşı içerisinde yer almakta fakat derse tarih öğretmenleri girememektedirler, bu yanlışın düzeltilmesi bütün tarih öğretmeni adaylarınca talep edilmektedir din kültürü adaylarına karşı pozitif ayrımcılık söz konusudur. Bizlerde İSLAM TARİHİ dersinin üniversitelerde 2 yıl eğitimini aldık, eksiğimiz ne olabilir ki??
   Aynı şekilde osmanlıca dersleride edebiyat öğretmenlerine verilmiştir. Osmanlıca dersi tarih bölümlerinde üniversitelerde 3 yıl okutulur, bu dersler osmanlı paleografyası, osmanlı tarih metinleri, osmanlı diplomatikası ve osmanlı hukuk metinleri vs. edebiyatta ise sadece paleografya okutulur, şimdi sormak gerekir bu dersi vermek tarihçilerin hakkı değil midir?
 
   Sonuç olarak tarih öğretmeni adayları da bu ülkenin gençlerinden oluşuyor, 20.000 tarih öğretmeni adayı kpss de yüksek puanlarla boşta kalıyor, artık hak hakkaniyete göre tarih öğretmenleri atama bekliyor, 75-80 puanla öğretmen olamıyoruz bu durum içimizi yakıyor. 50 60 gibi puanlarla öğretmen olunan bir ülkede salak, geri zekalı çalışsaydın atansaydın gibi sözlerle karşılaşıyoruz, lütfen bizi anlayın yaramıza merhem olun...
 

Tarih Öğretmeni Adayları Hakkaniyet İstiyor 

  • Tarih; okuyana, kendi gözünün görme derecesine göre, yol gösteren bir kılavuzdur. J.J.Rousse

 Erdal Koşgin 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol