Öğretmen Diyarı

Tarih Bölümü Mezunlarından Çok Önemli Sorular

 Tarih bölümü mezunlarının öğretmenliğe atanabilmesi için yeterince kontenjan ayrılmamasına karşın çok sayıda tarih bölümü mezununa formasyon eğitimi verildiği, tarih derslerine başka branş öğretmenlerinin girmesi sebebiyle tarih bölümü mezunlarının işsizlikle karşı karşıya kaldığı gibi eleştirileri içeren ve İstanbul milletvekili Mahmut TANAL tarafından hazırlanan önerge TBMM  Başkanlığına sunulurken, önerge metninde ayrıca şu sorulara da yer verildi:

 

 

"1- Ülkemizde devlet eliyle getirilen ciddi bir atanma sorunu var mıdır?

 

2- Türkiye'de en yüksek puan ile en az alım yapılan bölüm Tarih Bölümü müdür? Yine an az ihtiyaç duyulan branş öğretmenliği Tarih midir?

 

3- Devlet okullarında Tarih dersleri ücretli öğretmenler tarafından mı verilmektedir? Bunun gerekçesi nedir? Bu uygulamaya son verilerek Tarih Bölümü okuyan ve kendini bu alanda yetiştiren bilgili kişi sayısının istihdamı bir nebze de olsa sağlanmayacak mıdır?

 

4- İslam Tarihi dersleri çoğunlukla Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenleri tarafından mı verilmektedir? Bu dersi bu konuda sağlam bir eğitim almış Tarihçilerin anlatması gerekli değil midir? Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenlerinin bu dersi anlatmalarının gerekçesi nedir?

 

5- Çağdaş Dünya ve Türkiye Tarihi Dersinin zorunlu yapılması gibi bir çalışmanız var mıdır? Böyle bir dersin zorunlu hale getirilmesi tarih öğretmeni ihtiyacını arttırarak tarihçilerimizin kontenjanlarında artış sağlamayacak mıdır?

 

6- Türkiye'de Tarih bölümü gerekli değeri neden görmemektedir? Madem ihtiyaç az, neden yılda 7000 kişiye formasyon verilmektedir? Çığ gibi büyüyen üniversitelerin hepsinde neden Tarih Bölümü vardır? Bu yetmiyormuş gibi ikinci öğretim gibi seçenekler sunularak mezun sayısında neden daha da yığılma oluşturulmaktadır?

 

7- Temel Osmanlıca dersleri neden Tarih öğretmenleri tarafından verilmemektedir? Bu dersin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenleri tarafından değil, tarih öğretmenleri tarafından verilmesi de yine' Tarih öğretmenlerinin kontenjan sorununa çözüm sağlayacak bir yol değil midir?

 

8- Türkiye Tarih öğretmenlerine ve tarihine sırtını dönmüş müdür?"

 

memurunyeri

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol