Öğretmen Diyarı

Tabletlere Güvenlik kilidi


Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) öğrencilere son teknoloji öğretim imkanı sunan FATİH Projesi, paralel yapının tüm engellemelerine rağmen hızını katlayarak artırıyor. Bugüne kadar 291 bin 910 dersliğe etkileşimli tahta kuruldu. 1 milyon 437 bin 800 tablet bilgisayar seti öğrenci ve öğretmenlere dağıtıldı. Tablet hedefini genişleten Bakanlık bu rakamları 4 yılda 10 milyon 600 bine tamamlamayı planlıyor.

HIRSIZA SIKI TAKİP

Bakanlık öğrencilerin tablet kullanımını da kontrol altına alıyor. Öğrencilerin hangi sitelere girdiği, yasaklı sitelere girmeye çalıştıkları gibi konular direk görebilecek. Tabletler çalındığında tabletlerin yeri, koordinatları ve en son girilen yer belirlenebilecek. Bakanlık bu sistemle tablet kullanım oranlarını, tabletlerin nerede nasıl kullanıldığını, yaygın olarak hesaplayıp ona göre tedbirler alacak. EBA tanıtım programında tabletlerin güvenlik özelliğine değinen Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı “Sistemimiz isterse tabletleri kilitleyebiliyor. Öğrencinin sadece sınıfta değil, başka zamanda nerelerde gezindiğini, hangi konulara baktığını takip etme şansımız da var. Öğretmenler tablet hafızasına ulaşabilecek. Bu durum sadece öğrencinin vakitlerini boşa harcamasını önlemek anlamında değil, öğrenme hızını ölçmek ve değerlendirmek açısından da çok önemli” dedi.

DARBEYE DAYANIKLI CAM EKRAN

MEB’in dağıtacağı tabletler için ihale şartnamesine koyacağı bazı maddeler de belli oldu. MEB, yeni tabletlere Gorilla Cam şartı öngörüyor. Tabletlerin ekran camları, yüksekten düşse bile kırılmayacak. Kılıfıyla birlikte düşen tablet 1 metreye kadar dayanıklı olacak. Öğrenci tableti kırarsa, MEB’in aldığı fiyat üzerinden firmadan temin edebilecek. Yeni dağıtılacak tabletlerin özellikleri şöyle: 10.1 inç, 8 çekirdek işlemci,

2 GB Ram, 32 GB Harddisk,

2 MP ön kamera 5 MP arka kamera, 1920x1200 çözünürlük, EMR Kalem, Gorilla Glass Cam, 9 mm’den daha ince, 600 gr’dan daha hafif olacak. Yeni tabletlerde arka kamera ve kalem yenilik olarak öğrencilerin karşısına çıkacak.

 


Kaynak: Star

Anahtar Kelimeler:
tabletlere güvenlik kilidi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol