Öğretmen Diyarı

TABLET DAĞITIMI İSRAF MIDIR?

Okullarda tablet dağıtımına başlandı. Görünüşte çok modern, çağın ve teknolojilerin eğitime yansıtılması gibi çok iddialı bir durum olduğu için çok fazla eleştiri de yok. Uzmanlar ‘teknoloji karşıtı ve gelişmelerin uzağında’ gibi ithamlarla karşılaşmamak için suskun kalmayı tercih ediyorlar.

Aslında bu uygulamanın ‘zorlama’ ,’gereksiz’ ve hatta bir yönüyle de ‘zararlı’ olduğunu aslında birçok kişi görüyor da ifade edemiyor. Nitekim Sayın Avcı bile bir ortamda: ‘ Tabletler elbette faydalı olacaktır ama siz kalem kâğıttan uzak kalmayın.’ Gibi bir ifadeyle konu hakkındaki görüşünün ipucunu vermişti.

Peki, sahada durum nedir?

- Öğrenciler doğrusu harıl harıl oyun oynuyorlar. Kısa bir araştırmayla bunun böyle olduğu anlaşılır.

- Cihazlarda teknik arızalar şimdiden baş göstermiş durumda. Mekanik arıza da çok, yazılım sorunu da. Şarj cihazı uyumsuzluğu olan vakalar da azımsanmayacak kadar fazla.

- Öğrenciler sınıflarda feldir feldir priz arıyorlar. Şarjı biten tabletler priz kuyruklarına yol açıyor.

- Öğrenciler öğretmenin anlattıklarını yazmıyor ve not tutmuyorlar. Ayağa kalkan öğrenci tabletiyle şak diye tahtanın fotoğrafını çekiyor oldu bitti! Yalnız burada bir sorun var, cihazlarda arka kamera olmadığı için fotoğraf çekimlerinde komik ve ilginç görüntüler de oluşuyor.

Bu tabletlerin hiç mi iyi bir yanı yok?

Aslında yok gibi bir şey. Öğrenciler tembelleşiyor. Kalem kullanmayan öğrenci sadece fotoğraf çekerek çok şey yaptığını sanıyor. Hâlbuki öğrenmede birçok duyu organının devreye girmesi her bakımdan faydalıdır. Yazmak da kalıcı öğrenme için çok faydalıdır.

Akıllı tahtalarla ilgili olumsuz görüş belirtmiyoruz. Eğitimci olan herkes akıllı tahtanın ders ortamında zamanın efektif kullanımı ve öğretme teknikleri açılarından faydalı olduğunu kabul eder.

Ancak, tablet yanlış olmuştur. Gereksizdir ve zorlamadır.

Fatih KUL

Personelmeb.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim