Öğretmen Diyarı

Suriyeliler 8 Üniversitede Sınavsız Okuyacak

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın isteği üzerine ülkelerindeki savaştan kaçan Suriyelilerin Türkiye’deki 8 üniversitede sınavsız eğitim

ANKARA(ANKA) - Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın isteği üzerine ülkelerindeki savaştan kaçan Suriyelilerin Türkiye’deki 8 üniversitede sınavsız eğitim-öğretim görebileceğini açıkladı.

 

YÖK’ten yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye’deki kriz nedeniyle Türkiye’de bulunan Suriyeli öğrencilerin Türk üniversitelerinde eğitim ve öğretimlerini alabilmelerine yönelik çalışma başlatılmasını istediği anımsatıldı. Erdoğan’ın bu çalışma kapsamında kapılarını bu öğrencilere açacak olan üniversitelerin eğitim programlarında nitelik kaybı yaşanmaması için de gerekli tedbirlerin alınmasını istediği kaydedildi.

 

Açıklamada, bu bağlamda Çukurova, Gaziantep, Kahramanmaraş Sütçü İmam, Kilis 7 Aralık, Harran, Mersin, Mustafa Kemal, Osmaniye Korkut Ata Üniversitelerinin rektörleri ile 7 Ocak’ta Yükseköğretim Kurulu’nda bir toplantı gerçekleştirildiği kaydedildi.

 

Konuya ilişkin olarak Yürütme Kurulu’nda “Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmeliğin Ek 2. maddesi uyarınca, şiddet olayları ve krizler nedeniyle eğitim öğretimin sürdürülemez olduğu tespit edilen Suriye’den Türkiye’ye gelenlerin, Çukurova, Gaziantep, Kahramanmaraş Sütçü İmam, Kilis 7 Aralık, Harran, Mersin, Mustafa Kemal, Osmaniye Korkut Ata Üniversitelerinde eğitim öğretim görmesi hususu görüşmeye açılmış ve yapılan görüşmeler sonunda, bu üniversitelerin Suriye’den gelen öğrencilere yönelik olmak üzere Yükseköğretim Yürütme Kurulunun onayıyla yurt dışından öğrenci kabulü çerçevesinde öğretim dili Türkçe ve/veya yabancı dilde program açabilmesine” karar verildiği belirtildi.

(ANKA)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim