Öğretmen Diyarı

Suriyeli sığınmacılar için 20 milyon dolarlık hibe anlaşması

Kaynak: Hürriyet Eğitim
Kuveyt ile Türkiye arasında Suriyeli sığınmacıların eğitim ve sağlık hizmetlerinde kullanılmak üzere 20 milyon dolarlık hibe anlaşması imzalandı. Törende konuşan Milli Eğitim Bakanı Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük, sığınmacı öğrencilerin daha rahat bir ortamda eğitim görmeleri için ikişer katlı 24 derslikli okulların ihalesini yapacaklarını söyledi.

Suriyeli sığınmacıların eğitim ve sağlık hizmetlerinde kullanılmak üzere Kuveyt ile Türkiye arasında 20 milyon dolarlık hibe anlaşması imzalandı. Ankara Palas´ta düzenlenen imza töreninde konuşan Millî Eğitim Bakanı Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük, yardım için Kuveyt hükümetine teşekkür etti. Kaybedilen her Suriyeli çocuğun acısını yüreklerinde hissettiklerini dile getiren Büyük, sığınmacı öğrencilerin daha rahat bir ortamda eğitim görmeleri için ikişer katlı 24 derslikli okulların ihalesini yapacaklarını belirtti. 

Kuveyt Fonunun Gelişiminden Sorumlu Genel Müdür Abdulwahab A. Al Bader ise 20 milyon dolarlık bir anlaşma için Türkiye´de olduklarını hatırlattı. Anlaşma kapsamında verilecek hibenin, Türkiye´de yaşayan Suriyeli sığınmacılar için kullanılacağını vurgulayan Al Bader, “Türkiye’ye verilecek olan 20 milyon dolarlık anlaşma için buraya geldik. Bu verilen para, Suriyelilere yönelik yapılacak yatırımlar için. Geçen seneki 3’üncü Suriye Konferansı´nda Kuveyt devleti Suriyeliler için 500 milyon dolarlık bir taahhüdün altına imza attı” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından yapılan hibe anlaşması, Millî Eğitim Bakanı Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük ile Kuveyt Fonu Temsilcisi Yousef Al Bader tarafından imzalandı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim