Öğretmen Diyarı

Suriyeli öğrencilerin \'Türkçe\' azmi

İstanbul’daki çeşitli okullarda eğitim gören Suriyeli öğrenciler bir yandan yarım kalan eğitimlerini tamamlarken, diğer yandan da Türkçe öğreniyor.

Türk öğretmenlerden Türkçe dersi alan Suriyeli öğrenciler, Türkiye’yi sevdiklerini söyledi.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye gelen Suriyeli çocuklar, yeni eğitim ve öğretim yılına başladı. Yarım kalan eğitimlerini tamamlamaya çalışan Suriyeli çocuklar, bir taraftan çeşitli derslerdeki eğitimini sürdürürken, bir taraftan da Türkçe öğreniyor. Başakşehir’deki bir Suriye okulunda eğitimlerini tamamlamaya çalışan Suriyeli öğrenciler, Türk öğretmenlerden Türkçe dersi alıyor. Pratiklerle Türkçe öğrenen Suriyeli öğrencilerin Türkçe azmi dikkat çekiyor.

5’inci sınıf öğrencisi Hibe Halaf, 1 sene önce Türkiye’ye geldiğini belirterek, “Benim babam Türkmen, Türkçe biliyor. Öğretmenim çok güzel. Çok kolay değil. Türkiye’de kalacağım. Öğretmen olmak istiyorum” derken, Alişeyh Müslim isimli bir öğrenci ise, “Tanışmayı öğrendik. Polis olmayı istiyorum” diye konuştu.

3’üncü sınıf öğrencisi İbrahim Sultan, “Çok çalıştım. Çalıştığımız zaman harfleri bildim. Türkçe konuşmaya başladım. Türkiye’yi seviyorum. Büyüyünce avukat olmak istiyorum” şeklinde konuştu.

“TÜRKÇE’YE YATKINLAR, GÜZEL ÖĞRENİYORLAR”

Öğrencilerin Türkçe dersinde zorlanmadıklarını belirten öğretmen Ayşe Yüksel, “Burada Türkçe dersi öğretiyorum. Bu yıl yeni başladım. Güzel gidiyor. Aslında çoğu Türkçe’ye aşina. Suriye’deki savaştan dolayı 2 seneye yakın buradalar. Türk arkadaşları var. Bu yüzden Türkçe’ye çok yatkınlar ve güzel öğreniyorlar. Çok zorlanmıyorum. Ders olarak değil de daha eğlenceli bir şekilde öğreniyorlar” dedi.

Okul müdür yardımcısı Halit Sultan 350 öğrencinin eğitim gördüğünü belirterek, “Türkiye’yi ve Türkçe dilini çok seviyorlar. Hevesliler. Anaokul ortaokul ve lise eğitimi var. Türkiye’ye teşekkür ediyoruz, bize ellerini açtı” diye konuştu.

\"İhlas

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol