Öğretmen Diyarı

Suriyeli çocuklar için yeni eğitim sistemi

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Fuat Oktay, Türkiye’deki tüm Suriyeli öğrencileri eğitime kazandırmak istediklerini ve bunu en kısa sürede gerçekleştireceklerini bildirdi.

Türkiye’de bir milyon 600 binin üzerinde sığınmacının yaşadığını ve bunların büyük bölümünü çocukların oluşturduğunu söyleyen Oktay, önümüzdeki günlerde ülkedeki kadın, erkek, çocuk, yetim veya öksüz ne kadar Suriyeli’nin bulunduğunu açıklayacaklarını aktardı.Bunların hangi kentlerde bulunduğunu da kayıt altına aldıklarını ifade etti.

Rakamların netleşmesiyle daha sağlıklı bir çalışma yapacaklarını anlatan Oktay, özellikle okul çağındaki çocukları eğitime kazandırmak için yoğun çaba sarf ettiklerini vurguladı.

“ULUSLARARASI CAMİADAN DESTEK GELMEDİ”

Milli Eğitim Bakanlığı’yla ortak bir program düzenlediklerini ve amaçlarının tüm çocuklara ulaşmak olduğunu kaydeden Oktay, şöyle konuştu:

“175 bin öğrencimiz şu anda fiilen eğitim alıyor, 500 binin üzerinde okul çağında çocuk var, geriye kalanın tamamını okullara almak istiyoruz. Bu konuda da uluslaraarası camiadan destek gelmedi, biz kendi Milli Eğitim Bakanlığımızla yaptığımız çalışmayla şu anda güzel bir sistem uygulamaya başladık. Yabancı Öğrenci Bilgi İşletim Sistemi diye bir programımız var, bununla kayıtlı olan tüm Suriyeli öğrencilerimizi e-Okul benzeri sistemle eğitim programına dahil ediyoruz.”

“NESLİN KAYBOLMASINI İSTEMİYORUZ”

Velilerle ilgili zaman zaman sıkıntı yaşadıklarını ve onları da teşvik etmek için yoğun çaba harcadıklarını aktaran Oktay: “Velileri teşvik ederek tüm çocukları okula almak istiyoruz. Bu neslin kaybolmaması için çocukları sokaklara teslim etmek istemiyoruz, kayıp bir nesil yetiştirmek istemiyoruz. İnşallah kazanacağız” dedi.

Oktay, Türk halkının uzun süredir mazlumlara sahip çıkarak dünyaya örnek teşkil ettiğini belirterek, bundan sonrada vatandaşların aynı hassasiyeti göstereceğine inandığını sözlerine ekledi.

kaynak: AA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol